آنچه در مورد لباس کار باید بدانید

برای یونیفرم کار تنوع بسیار زیادی در رنگ، نوع طرح و دوخت آن وجود دارد که افراد می‌توانند متناسب با شغلشان و نوع سلیقه خود و با در نظر گرفتن خصوصیات لباس کار بهترین مدل لباس کار را خریداری کنند.

همانطور که می‌دانید یونیفرم کار یک وسیله حفاظتی است که مانع آسیب افراد در حین کار شده و به سلامت آن‌ها کمک می‌کند. بخاطر همین باید دارای خصوصیاتی باشد مانند:
پوشش دادن سراسر بدن افراد و دوخته شدن آن با الیاف طبیعی، چون تبادل حرارتی بهتر انجام می‌گیرد.
خصوصیات لباس کار مناسب برای مشاغل مختلف با هم تفاوت دارد، برای افرادی که در مشاغل سردخانه و محیط های سرد کار می‌کنند بهترین نوع یونیفرم کار محافظت بدن در برابر سرما و رطوبت است و مشاغلی که در محیط‌های گرم مانند کوره‌ها و آتشنشان ها بهتر است از لباس‌های محافظ در برابر حرارت (ضد حریق) که دارای جنس PVC است تهیه شده باشد این نوع لباس‌ها دارای پوشش آلومینیوم بوده و تا دمای 90% اشعه مادون قرمز را برگشت می‌دهد.

دانستنی‌هایی در مورد لباس کار

مهم‌ترین خصوصیات لباس کار

اگر در مورد خصوصیات لباس کار تمایل دارید بیشتر بدانید به موارد زیر توجه کنید.

1. افرادی که بیشتر با ماشین کار می‌کنند و یا در کنار ماشین آلات سنگین مشغول کار هستند بهتر است از لباس کاری استفاده کنند که پاره یا باز نباشد و به آن ساعت، زنجیر، کلید، عینک و…. آویزان نباشد که باعث به وجود آمدن حادثه خواهد شد.

2. حتما یونیفرم کار را متناسب با سایزتان انتخاب کنید.

3. اگر فعالیت افراد به نحوی است که باید دائم آستین یونیفرم کار خود را بالا بزنند بهتر است از یونیفرم کار آستین کوتاه استفاده شود.

4. افرادی که در محیط‌های پر از گردو غبار، مواد شیمیایی، قابل اشتعال و یا مسموم کننده کار می‌کنند به هیچ عنوان نباید از یونیفرم کار جیب دار و یا یقه دار استفاده کنند چون این مواد در روی یونیفرم کار باقی مانده و باعث آسیب رسیدن به افراد می‌شود.

5. اگر در حین کار و یا محل فعالیت خود با خطر انفجار و آتش سوزی (حریق) مواجه هستید حتما از لباس کار مناسب که دارای یقه آفتابگردان (نورگیری)، زه، عینک و دستکش مناسب که از انواع مواد سلونوئید تهیه شده  است استفاده کنید و همراه خود مواد قابل اشتعال نداشته باشید (کبریت، فندک، سیگار و…)

6. یونیفرم کار ضد حریق (نسوز) شامل: کفش، کلاه، دستکش است

7. افرادی که از مواد اسیدی و رادیواکتیو در محیط کار استفاده می‌کنند باید از یونیفرم کار بدون نفوذ بپوشند و از کلاه مخصوص، کفش و دستکش مناسب در محیط کار خود استفاده کنند.

8. استفاده از کاپشن کار و یا لباس بارانی به شکل پالتویی باید دارای کلاه سرخود از جنس پارچه  ضد آب با آستری نخی و پشمی با رنگ روشن تهیه کنند.

9. اگر افراد با مواد خورنده یا مضر کار می‌کنند باید از لباس محل کاری استفاده کنند که گاز و آب در آن‌ها نفوذ نکند و جنس پارچه یونیفرم کار متناسب با نوع فعالیت شان باشد.

لباس کار استاندارد EN ISO 20471

آیا می‌دانید استانداردهای یونیفرم کار چیست؟

مهم‌ترین استانداردهای یونیفرم کار به شرح زیر می‌باشند:

یونیفرم کار استاندارد EN ISO 20471

این نوع استاندارد ویژه لباس کارهای مناسب برای شب است که دارای دید بهتر باشد مانند افرادی که در ترافیک کار می‌کنند و مانند کار با  جرثقیل، وسایل موتوری و … .

در نظر داشته باشید که شب تابی این نوع لباس‌ها در هنگام شستشو نباید از بین برود چون ویژگی اصلی بکار رفته در این نوع یونیفرم کار در هنگام شب و تاریکی است  که باعث جلوگیری از حادثه می‌شود.

یونیفرم کار استاندارد HSE

این نوع یونیفرم کار بستگی به شرایط کار و جنس پارچه متفاوت است بادوام بودن آن، دوخت، طرح، رنگ،  مقاومت در برابر چروکیدگی و مقاوم در برابر تولید الکتریسیته ساکن با توجه به شرایط آب و هوایی آن منطقه است.

یونیفرم کار استاندارد EN 342

این نوع استاندارد برای لباس کار حرفه ای باعث حفاظت افراد در برابر سرما و رطوبت می‌شود و افرادی که در محیط‌های سردخانه‌ای و شرایط بد آب  و هوایی کار می‌کنند مناسب است.

یونیفرم کار استاندارد EN 343

در این استاندارد افراد را در برابر آب و هوا حفاظت می‌کند این نوع یونیفرم کار باید طوری تهیه شود که بدن افراد را در برابر شرایط جوی محافظت کرده و باید به نحوی باشد که بتوانند به آسانی نفس کشیده و بیش از حد عرق نکنند.

یونیفرم کار استاندارد EN ISO 1161

در این یونیفرم کار افراد را در برابر حریق (حرارت و آتش) محافظت می‌کند یونیفرم کار تهیه شده با این استاندارد EN ISO 1161 برای افرادی که در زمینه صنعت، برق و… فعالیت دارند مناسب می‌باشد.

لباس کار استاندارد UV Standard 801

یونیفرم کار استاندارد EN ISO 15797

مقاومت این نوع لباس کار در برابر شستشو‌های صنعتی و خشک شدن آن‌ها را نشان می‌دهد.

یونیفرم کار استاندارد EN ISO 11611

از این نوع استاندارد در برابر جوشکاری و مشاغل مشابه از این نوع استاندارد یونیفرم کار استفاده می‌کنند چون در برابر جرقه، شوک های الکتریکی، ارتباط داشتن با آتش و کابل‌های الکترونیکی بکار برده می‌شود.

یونیفرم کار استاندارد UV Standard 801

در این لباس باعث محافظت افراد در برابر اشعه مضر خورشید شده و بیشتر برای کسانی کاربرد دارد که دائما در معرض نور خورشید فعالیت دارند.

استاندارد آرم و علائم روی یونیفرم کار

برای یونیفرم کار استاندارد آرم و علائمی در نظر می‌گیرند که می‌تواند افراد مشخص کننده رده شغلی و نوع فعالیت افراد را نشان دهد که این علائم می‌تواند شامل: رنگ، آرم و کد باشد.
رنگ لباس افراد و بک گراند لوگو نشان دهنده واحدهای مختلف می‌باشد.
آرم بهتر است از جنس چاپ سیلک اسکرین با کیفیت و ثابت روی پارچه تولید شود بهترین محل قرار دادن آرم روی سینه یا بازوی سمت چپ یونیفرم کار می‌باشد.

هنگامی که در هر نوع فعالیتی از لباس مناسب و موردنظر برای آن استفاده‌‌‌‌‌‌ می‌شود باید گفت که‌‌‌‌‌‌ می‌توان در این نوع از لباس گزینه‌‌‌‌‌‌های دیگری را نیز قرار داد این گزینه‌‌‌‌‌‌‌ها‌‌‌‌‌‌ می‌توانند با توجه به این که کارایی و عملکرد هر فرد در محل کار به چه صورت است برای آن ایجاد شود.
بنابراین در همه موارد دوخت‌‌‌‌‌‌‌ نمی‌توان از این گزینه‌‌‌‌‌‌‌ها استفاده کرد و تنها باید شغل موردنظر را تعیین کرد تا بتوان در آن گزینه‌‌‌‌‌‌هایی را که اضافه‌‌‌‌‌‌ می‌شوند را به کار بست.
برای این که بتوان از لباس کار به شکل درست و هدفمندی بهره برد، باید این مطلب را بیان کرد که در یونیفرم کار ابتدا باید کار‌‌‌‌‌‌هایی را که هر فرد بسته به نوع شغلی که دارد انجام‌‌‌‌‌‌ می‌دهد را مورد ارزیابی قرار داد.
مشخصات لباس کار مشاغل مختلف متفاوت است، برای مشاغلی که با دستگاه سر و کار دارند باید این مطلب را در نظر داشت که در این نوع از فعالیت بهتر‌‌‌‌‌‌ می‌باشد که از جیب‌‌‌‌‌‌های بزرگ در سطح شلوار و پیراهن استفاده کرد.
این جیب‌‌‌‌‌‌‌ها‌‌‌‌‌‌ می‌توانند مکان مناسبی باشند که هر فرد‌‌‌‌‌‌ می‌تواند از آن برای قرار دادن ابزار‌‌‌‌‌‌‌ها و وسایلی که امکان دارد حمل آن‌‌‌‌‌‌‌ها برای هر فرد ضروری باشد فضا مناسبی باشد تا این که همواره آن‌‌‌‌‌‌‌ها در دست قرار داد و این مورد باعث‌‌‌‌‌‌ می‌شود که مشکلات زیادی و همین طور سختی‌‌‌‌‌‌های بیشماری را برای هر فرد داشته باشد در این صورت فرد راحت‌‌‌‌‌‌‌‌تر می‌تواند فعالیت خود را به اتمام برساند.
استفاده از کلاه استاندارد و دستکش توصیه‌‌‌‌‌‌ می‌شود که به همراه یونیفرم کار باید از آن بهره ببرند؛ زیرا امکان هر گونه حادثه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای زمانی که با دستگاه کار‌‌‌‌‌‌ می‌شود وجود دارد. با این حال نوع دستگاه‌‌‌‌‌‌‌هایی که در هر کسب و کاری وجود دارد‌‌‌‌‌‌ می‌تواند در میزان دوخت و نوع تولیدی که برای آن‌‌‌‌‌‌‌ها وجود دارد تاثیرات زیادی داشته باشد و دوخت را به شکل زیادی دچار تغییرات اساسی کند.

دوخت لباسدر رابطه با یونیفرم استفاده از آستین‌‌‌‌‌‌های بلند و کوتاه نیز بسیار مهم‌‌‌‌‌‌ می‌باشد. بنابراین محیط کاری نیز تاثیرات زیادی را بر روی افراد خواهد این موضوع در دوخت لباس نیز تاثیر بسزایی خواهد داشت. با این حال فرایندی که باید به آن دقت کرد نسبت به آسیب‌‌‌‌‌‌هایی‌‌‌‌‌‌ می‌باشد که در هنگام انجام دادن کار امکان دارد به دست افراد وارد شود در این مرحله ابتدا باید محیط کار و فعالیت‌‌‌‌‌‌هایی که در آن انجام‌‌‌‌‌‌ می‌شود را در نظر داشت تا بتوان به شکل درستی از آن‌‌‌‌‌‌‌ها استفاده کرد.
گاهی اوقات در برخی از کسب و کار‌‌‌‌‌‌‌ها استفاده کردن از حرارت یکی از گزینه‌‌‌‌‌‌هایی‌‌‌‌‌‌ می‌باشد که با توجه به آن باید فعالیت خود را انجام دهند.
بنابراین به کار بردن آستین‌‌‌‌‌‌های بلند خود گزینه دیگری‌‌‌‌‌‌ می‌باشد که باید آن را به کار بست و از آن بهره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مند شد؛ زیرا حرارت باعث سوختگی بیش از اندازه برای دست‌‌‌‌‌‌ می‌شود و به پوست دست نیز‌‌‌‌‌‌ می‌تواند آسیب فراوانی برساند.
استفاده کردن از آستین‌‌‌‌‌‌هایی که به صورت کوتاه برای لباس محل کار وجود دارد به این شکل‌‌‌‌‌‌ می‌باشد که برای محیط‌‌‌‌‌‌هایی مناسب است که حرارت و آتش در آن‌‌‌‌‌‌‌ها هیچ دخالتی ندارد و تنها گرمای موجود در محیط‌‌‌‌‌‌ می‌باشد که البته با استفاده از هواکش و دستگاه‌‌‌‌‌‌های تهویه این مورد را نیز‌‌‌‌‌‌ می‌توان برطرف کرد در هر صورت امکان دارد که دستگاه‌‌‌‌‌‌های تهویه نیز نتوانند این فرایند را به خوبی اجرا کنند و گرما یکی از گزینه‌‌‌‌‌‌های اذیت کننده‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای می‌شود که در محیط‌‌‌‌‌‌ می‌تواند وجود داشته باشد. در هر صورت این فاکتور را باید در نظر داشت که بتوان از لباس کار مناسب برای مشاغل مختلف استفاده کرد که از جنس ضخیمی نباشد و با توجه به ظرافتی که در آن به کار برده شده است میزان خنکی بالا را در خود داشته باشد جدای این که دارای استحکام نیز‌‌‌‌‌‌ می‌باشد.

دوخت لباس

دوخت لباس رسمی

در بیشتر موارد برای لباس‌‌‌‌‌‌های رسمی و دوختی که برای آن‌‌‌‌‌‌‌ها ایجاد‌‌‌‌‌‌ می‌شود این نکته وجود دارد که در عین راحت بودن باید رسمی بودن آن نیز رعایت شده باشد. بنابراین نوع رنگ و پارچه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای که برای آن‌‌‌‌‌‌‌ها در نظر گرفته‌‌‌‌‌‌ می‌شود به شدت متفاوت است و در اصل دوخت آن‌‌‌‌‌‌‌ها نیز بیشتر به صورت کت و شلوار‌‌‌‌‌‌ می‌باشد که حالت رسمی به خود دارد.
هیچگاه برای کت از آستین‌‌‌‌‌‌های کوتاه استفاده‌‌‌‌‌‌‌ نمی‌شود و در بیشتر موارد از آستین‌‌‌‌‌‌های بلند بهره برده‌‌‌‌‌‌ می‌شود؛ زیرا آستین کوتاه برای لباس رسمی کمی سبک و مضحکانه به نظر‌‌‌‌‌‌ می‌رسد.
با این حال به کار بردن لباس رسمی باید دارای آستین بلند به شکل استاندارد باشد. گاهی اوقات نیز لباس‌‌‌‌‌‌های رسمی به کار برده شده دارای آستین‌‌‌‌‌‌های بلندی هستند که این خود یکی از معایبی است که در دوخت وجود دارد و اندازه‌‌‌‌‌‌های نادرستی که برای لباس رسمی به کار برده شده است.
غالبا برای کت و شلوار‌‌‌‌‌‌‌ها که نماد رسمی بودن لباس محل کار هستند و بیشتر مدیران نیز از آن استفاده‌‌‌‌‌‌ می‌کنند و در طی آن جلساتی را با آن‌‌‌‌‌‌‌ها برگزار‌‌‌‌‌‌ می‌کنند و با مراجعه کنندگان نیز رو به رو‌‌‌‌‌‌ می‌شوند نکته‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای وجود دارد و آن هم شکل‌‌‌‌‌‌های متفاوتی است که برای یقه و همین طور نوع رنگ و بلند و کوتاه بودن اندازه کت‌‌‌‌‌‌ می‌باشد.
رنگ‌‌‌‌‌‌هایی که برای کت و شلوار به عنوان یونیفرم رسمی استفاده‌‌‌‌‌‌ می‌شود غالبا تیره‌‌‌‌‌‌ می‌باشد و رنگ‌‌‌‌‌‌های شاد کمتر به کار برده‌‌‌‌‌‌ می‌شود.
باید این نکته را در نظر داشت که به کار بردن رنگ‌‌‌‌‌‌های روشن برای مکان‌‌‌‌‌‌های خاصی مناسب است که از آن‌‌‌‌‌‌‌ها طی جلسات غیر رسمی از آن‌‌‌‌‌‌‌ها استفاده‌‌‌‌‌‌ می‌شود و این قابلیت را در خود دارد که تنها با تغییر رنگ بتوان کاربرد‌‌‌‌‌‌های متفاوتی را از یونیفرم رسمی داشت.

لباس کار به عنوان یکی از تجهیزات بسیار مهم در هر فعالیتی می‌باشد، بنابراین باید بسیاری از کارگران و کارکنان از لباس کار مناسب و استاندارد در طول روز و در سر کار خود بهره‌مند شوند.
بنابراین هر یونیفرم دارای فاکتور‌های بسیار زیادی است که هر یک از این فاکتور‌ها برای هر فعالیت متفاوت می‌باشد.
فرم‌هایی که برای یونیفرم به کار برده می‌شود در دو حالت می‌باشد که یکی از آن‌ها به صورت بلوز و شلوار است که از آن از دوخت‌های متفاوت استفاده شده است.

جنس الیاف لباس کار

الیافی که برای یونیفرم کار مصرف می‌شود به دو حالت:

  • شیمیایی
  • صنعتی

اما آن‌هایی که به صورت شیمیایی و صنعتی به کار برده می‌شوند می‌تواند مناسب برخی از شغل‌ها باشد؛ البته به کار بردن لباس‌هایی که دارای الیاف طبیعی هستند بهتر و مناسب‌‌تر است. یکی از نکاتی که در رابطه با لباس‌‌هایی که دارای الیاف طبیعی است وجود دارد این است که میزان دما و حرارت به راحتی در آن‌ها در حال تبادل می‌باشد.
در صورتی که لباس‌هایی که دارای الیاف شیمیایی و صنعتی هستند تبادل حرارت در آن‌ها به خوبی صورت نمی‌گیرد. برخی از لباس‌ها هستند که می‌‌توانند سرما را دریافت نکنند و بنابراین برخی از فعالیت‌ها مانند فعالیت‌‌هایی که در سردخانه صورت می‌‌گیرد به کار بردن لباس‌هایی که بتوانند عایق خوبی در برابر سرما باشد بسیار مناسب است.
البته که این لباس‌‌ها می‌‌تواند برای فعالیت خاص به کار برده شوند.

خصوصیات لباس محل کار به صورت کلی باید بیان نمود که ابتدا اندازه آن می‌باشد اندازه که برای یونیفرم در نظر گرفته شود با توجه به بدن فرد می‌باشد.
بدن هر فرد دارای ساختار‌های متفاوتی است و هر بدن این ترکیب خاص به خود را دارد با توجه به این نکته باید در نظر داشت که به کار بردن لباس‌های کاری که دارای گشادی زیادی باشند یا این که برای فرد به شدت تنگ باشد باعث می‌شود که افراد نتوانند کار خود را به درستی انجام دهند.
به کار بردن یونیفرم استاندارد و مناسب یکی از اصلی‌ترین نکات در رابطه با یونیفرم می‌باشد. گاهی اوقات جنسی که برای یونیفرم استفاده می‌‌شود مستحکم و مقاوم نیست.

وضعیت و خصوصیات کلی در رابطه با لباس کار

بنابراین به راحتی پاره می‌شود این نوع از لباس‌های کار برای مشاغلی که زدگی و خوردگی زیادی را در حین کار دارند مناسب نمی‌باشد.
از دیگر خصوصیات لباس کار آستین‌های آن است، آستین‌هایی که برای یونیفرم به کار برده می‌شود نکته دیگری است که باید در نظر داشت برای هر فعالیت متفاوت است امکان دارد در یک فعالیت آستین‌‌ها باید به راحتی تا مچ دست آورده شوند و آستین کوتاه بودن لباس منجر می‌‌شود که مشکلاتی برای آن‌ها به وجود می‌‌آید نیز وجود دارد که برخی از فعالیت‌‌ها هستند که باید آستین‌های خود را در حین فعالیت بالا بزنند. به کار بردن لباس کار آستین کوتاه برای آن‌ها مفید‌تر است؛ نکته دیگری که برای یونیفرم وجود دارد سر و کار داشتن آن‌ها با مواد می‌باشد.یکی از موادی که امکان دارد لباس ایمنی را از بین ببرد و مواد خورنده است. بنابراین لباس‌های ایمنی که در این فعالیت‌ها استفاده می‌شود باید از جنس بسیار مقاوم و ضد آب و همین طور ضد گاز باشد؛ زیرا موادی که خورنده هستند از این دو حالت می‌باشند.
با این حال به کار بردن لباس‌های مناسب کار تنها به شلوار و لباس مورد نظر در همین‌هایی که وجود دارد نمی‌باشد و فاکتورهای دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند کلاه دستکش و کفش باشد که آن‌ها را می‌‌توان به صورت کلی یا تک تک تهیه نمود.

یکی از نکاتی که برای یونیفرم باید در نظر داشت میزان آغشته شدن آن‌ها به مواد نفتی می‌باشد. البته زمانی که لباس به مواد نفتی آغشته شد ابتدا باید آن را تعویض کرد یا این که در زمانی که لباس تعویض شود امکان دارد در حین یک شعله آتش تمامی لباس از بین برود دچار سانحه آتش‌سوزی شود.
این صورت خطرات زیادی برای فرد ایجاد می‌شود بنابراین در اولین موقعیت باید لباس آغشته به مواد نفتی و شیمیایی خطرناک به راحتی تعویض شود که این کار را سرپرست مربوطه آن فعالیت و کسب و کار باید انجام دهد.

ویژگی های لباس کار خوب

نکته دیگری که در رابطه با مواد شیمیایی که امکان دارد بر روی لباس ایجاد شود وجود دارد که موادی شامل روغن و گریس می‌باشد. روغن و گریس می‌تواند باعث ناراحتی‌های پوستی و التهابات پوستی شود بنابراین اگر لباس به این مواد آغشته شد باید آن را تعویض کرد. برای لباس کار حرفه ای باید شاخص‌‌های وجود داشته باشد یکی از شاخص‌هایی که برای آن در نظر گرفته می‌‌شود آرم‌هایی است که به صورت خاص در یونیفرم ایجاد شده است این آرم‌ها می‌تواند فعالیت افراد را مشخص نمایند.

نکته دیگر رنگ اندازه و جنس آن می‌باشد رنگ و اندازه آن باید به صورتی باشد که بتواند واحدی را که فرد در آن فعالیت می‌‌کند را مشخص نماید و اندازه آن باعث می‌شود که به راحتی دیده شود. در بیشتر موارد محلی که برای قرار گرفتن آرم وجود دارد که در بالای یا قسمت بالای تن می‌باشد که این مکان دید بیشتر وی را برای افرادی که از دور فرد را مشاهده می‌‌کنند و آن را می‌بیند می‌باشد.
یکی دیگر از فاکتور‌های برای یونیفرم جنس است که جنس یونیفرم باید با توجه به فعالیت مورد نظر باشد. گاهی اوقات مثل یونیفرم باید به صورتی باشد که در اثر ریختن مواد و یا حتی تحت تاثیر قرار دارد که قرار گرفتن در برابر حرارت از بین نرود.
با این حال باید استحکام بسیار زیادی برای یونیفرم وجود داشته باشد و همین طور بافته مستحکمی در آن ایجاد شده باشد. آیا امکان دارد یونیفرم در هنگام شستشو کوچک شود و یا این که رنگ آن از بین برود.
برای دوام بیشتر پارچه باید از رنگ‌های راکتیو استفاده کرد که در بیشتر موارد در پارچه‌ها استفاده می‌شود. دوختی که برای لباس کارمندی به کار برده می‌شود باید به صورتی باشد که یونیفرم را بسیار شکیل و خوش پوش نشان دهد که این دو فاکتور می‌تواند برای فعالیت‌‌های که یونیفرم برای آن‌ها دارای اهمیت بسیار زیادی است به کار برده شود. دوام یونیفرم، چرخکاری و همین طور به کار بردن پارچه مرغوب و اعلا در دوخت و دوز یونیفرم بسیار مهم است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *