اهمیت لباس کار

اهمیت لباس کار ایمنی در دنیای امروز کاری بسیار زیاد است. به طوری که در زمان‌های گذشته چیزی به نام لباس کار وجود نداشته است و حالت‌های ساده‌ای ‌برای لباس به کار برده می‌شده است.
بنابراین به کار بردن لباس مخصوصا برای افرادی که دارای شغل‌های حساسی هستند بسیار مهم و کاربردی خواهد بود.
یکی از نکاتی که نیاز اساسی مشاغل را به لباس کار بیشتر می‌کند میزان ارتباطی است که کسب و کار‌ها می‌توانند با مشتریان داشته باشند در این صورت است که لباس می‌تواند تاثیر بسزایی در جذب آن‌ها داشته باشد.

زمانی که مشتریان یا به عبارتی مخاطبان جامعه از سازمان و یا شرکتی دیدن می‌کنند اگر با کارمندانی رو به رو شوند که از لباس‌های متحد الشکلی دارند در ذهن خود حرفه‌ای ‌بودن آن‌ها را به قطعیت می‌شمارند، اما خلاف آن را نیز در نظر داشته باشید که نداشتن یونیفرم مناسب برای سازمان باعث می‌شود که یکی از فاکتور‌های لازم برای سازمان رعایت نشده باشد و مسئله ناخوشایندی برای شرکت خواهد بود.

در برخی از کشور‌ها نداشتن یونیفرم مناسب و یکدست برای سازمان یکی از شرم آور‌‌ترین و نامناسب‌ترین ویژگی خواهد بود و نامنظم بودن سازمان و همین طور غیر حرفه‌ای ‌بودن آن را به رخ خواهد کشید.
بهتر خواهد بود که زمانی که از یونیفرم استفاده می‌شود تمامی نکات در آن رعایت شده باشد و هر گونه مصنوعی‌سازی در پوشیدن آن برای کارمندان وجود نداشته باشد.

لباس کار و مشاغل

زمانی پیش خواهد آمد که کارفرما تشخیص نخواهد داد که از چه لباس کاری استفاده کند برای همین باید اطلاعات زیادی را در این زمینه به دست آورد.
برای این کار می‌تواند کمک زیادی را از طراحان لباس دریافت کند و با طراحان اتیکت و دکمه‌های تبلیغاتی نیز مشورت‌هایی را در این زمینه انجام دهد.
در این صورت خواهد بود که به راحتی نیز می‌تواند برآورد هزینه‌ای ‌خوبی را انجام دهد.
در هر صورت باید گفت که برآورد هزینه باعث می‌شود که برنامه ریزی درستی برای دوخت لباس کار ایجاد شود.

به کار بردن مد در لباس محل کار

مد یکی از فاکتور‌هایی است که برای لباس باید در نظر گرفته شود اما نکته‌ای ‌که در این جا باید به آن اشاره کرد به کار بردن آن برای همه کارمندان الزامی نخواهد بود.
بنابراین از طراحی‌های خاص که می‌توانند مد باشند برای مدیران ارشد به کار برده می‌شود که دارای جذابیت بسیار بالا و تنها برای مدیران نیز به کار برده می‌شود و وجه تمایز زیادی را برای آن می‌توان در نظر داشت. حتی جنس پارچه‌ای ‌که برای لباس مدیران به کار برده می‌شود نیز متفاوت خواهد بود در این صورت باید گفت که محکم بودن جنس پارچه و لطافتی که برای آن در نظر گرفته می‌شود برای لباس مدیران مهم خواهد بود.

یکی از فاکتور‌هایی که برای لباس وجود دارد کراوات است. کراوات یکی از رسمی‌ترین حالت‌هایی است که برای لباس کار در نظر گرفته می‌شود در هر صورت باید گفت که لباس کار می‌تواند بدون کراوات نیز مناسب باشد و خاستگاه خوبی داشته باشد.
در هر صورت نکته‌ای ‌که باید به آن اشاره کرد رسمی نشان دادن هر چه بیشتر لباس محل کار با کراوات خواهد بود که به میزان زیادی موثر است.
لباس اسپرت مناسب نخواهد بود
در هر حال باید این مطلب را در نظر داشت که لباس‌های اسپرت نمی‌توانند برای محیط کار مناسب باشند.
در کشور‌های اروپایی زمانی که کارمندان از لباس‌های اسپرت در محیط کار خود استفاده می‌کنند نوعی توهین را به محیط کار و مخاطبینی که با آن‌ها سر و کار دارند را ایجاد کرده‌اند.
بنابراین باید این مطلب را در نظر داشت که لباس اسپرت برای محل کار نامناسب است و جلوه بدی را به محیط کار می‌بخشد و حالت رسمی کار را از بین می‌برد در این صورت است که باید گفت محیط کار باید از رسمی بودن زیادی برخوردار باشد.
برخی از محیط‌های کاری هستند که رسمی بودن در آن‌ها رعایت می‌شود با این که این محیط‌های کاری از سازمان‌های غیر حرفه‌ای ‌نیز هستند و سطح بالایی را در بین سازمان‌های دیگر نمی‌توانند داشته باشند در این صورت است که می‌توان گفت که لباس کار شعاری برای حرفه‌ای ‌بودن کسب و کار باشد.
بنابراین باید تفاوت زیادی بین لباس کار و لباس‌هایی که در بیرون پوشیده می‌شود وجود داشته باشد در این صورت است که تفاوت ایجاد شده میزان اهمیت کسب و کار را نیز بالا می‌برد و شکل بهتری را برای آن ایجاد خواهد کرد.

لباس کار ایمن

خصوصیات لباس محل کار

خصوصیات لباس محل کار عبارت است از:

 1. دارای لکه نباشد
 2. پاره و فرسوده نشده باشد
 3. رنگ لباس از بین نرفته باشد
 4. کهنه نباشد

بنابراین ویژگی‌هایی که به آن‌ها اشاره شد تا میزان زیادی می‌تواند در یونیفرم تاثیر داشته باشد و هم این که می‌تواند در محیط کار و در بین همکاران حس خوبی را ایجاد کند و باعث شود که حس بی اهمیتی و تنبلی در محیط کار از بین برود.

بنابراین مدیران می‌توانند از یونیفرم برای ایجاد حس‌های بهتر در محیط کار بهره ببرند و جدای این که حس بهتری را برای کارمندان ایجاد می‌کنند باعث می‌شوند که کار از نظم بسیار زیادی برخوردار شود و کارمندان بتوانند قابلیت‌های خوبی را در رابطه با کار خود به دست بیاورند. این قابلیت‌ها توانمندی کارمندان را نیز افزایش می‌دهد بنابراین پوشش مناسب برای محیط کار یک ضرورت به حساب خواهد آمد.

لباس محلی مناسب کار نیست، برخی از سازمان‌ها که در مناطق خاصی کار خود را آغاز می‌کنند برای حفظ سنت‌های خود از لباس‌های محلی استفاده می‌کنند که بسیار ناراحت کننده خواهد بود.
در سازمان کاری نباید از لباس‌های محلی حتی برای حفظ سنت‌ها استفاده کرد و باید برای محیط کاری شرایط بسیار خوبی را ایجاد کرد.
لباس محلی نمی‌تواند رسمیت خوبی را به افرادی که در سازمان مشغول به کار هستند بدهد در این صورت حرفه‌ای ‌بودن سازمان را نیز از بین می‌برد. بنابراین به کار بردن لباس رسمی مناسب‌تر و بهتر خواهد بود. حتی به کار بردن لباس معمولی مناسب‌تر از لباس‌های محلی خواهد بود زیرا احترام بیشتری را برای دیگر افراد در سازمان و همین طور مشتری فراهم خواهد آورد.

اهمیت به کار بردن لباس در محیط کار چیست؟ یکی از فاکتور‌های مهم برای به کار بردن لباس کار انواع محیط کاری بالا بردن سطح ایمنی و امنیت برای کارگران و کارمندان است. کارگران و کارمندان باید در محیط کاری خود، از نظر ایمنی بدن، احساس رضایت خاطر کنند. از این رو استفاده از یونیفرم با ایمنی بالا برای مشاغل مختلف ضروری است.

البته بسیاری از مجموعه‌های کاری از جمله سازمان، ادارات، باشگاه، کارخانجات، بیمارستان و مدارس از لباس کار متناسب با محیط کاری خود بهره می‌برند. با توجه به شرایط محیطی، به کار بردن لباس مناسب برای فصل‌های سرد و گرم سال نیز متفاوت خواهد بود. حتی ریزش برف و باران برای مناطق سردسیر و افراد شاغل در اینگونه از محیط‌ها، باید از لباس متناسب و استاندارد استفاده کنند.

کلاه و لباس مهندسی

تاثیر فعالیت کارگران بر روی اهمیت لباس

به کار بردن لباس محل کار، برای هر نوع از محیط کاری بسیار خاص است. اما به صورت کلی، استفاده از یونیفرم باید بر مبنای رعایت برخی از اصول دوخته شده باشد.

قواعدی که برای دوخت لباس محل کار وجود دارد شامل:

 • افزایش سطح ایمنی
 • بالا بردن مسائل بهداشتی
 • تمایز بین کار افراد
 • محافظت بالا برای کارگران و کارمندان
 • ایجاد انضباط و نظم بیشتر
 • مشخص شدن تخصص افراد
 • فرایند‌های تبلیغات برای لباس
 • حالت‌های نمایشی برای لباس

در یک محیط کاری، کارمندان و نوع کار و تخصص آن‌ها باید از یکدیگر متمایز باشد. به این شکل، برای اجرایی کردن امور سازمان، نظم بیشتری حکم فرما می‌شود.

اهمیت استفاده از یونیفرم، تنها برای محافظت از افراد در برابر شرایط خطرناک نیست. در اصل، برای ایجاد نظم و بنا نهادن یک ساختار منسجم برای کسب و کار مورد نظر است. البته به کار بردن لباس کار، دارای انواع متفاوتی است. از ساختار‌های خاص و گوناگون برای لباس کار، به کار بردن لباس‌های کامل و یکسره است. دوخت لباس کار به شکل یکسره، باید دارای استاندارد بالا و راحتی در به کار بردن آن توسط کارگران باشد. در بیشتر موارد، به کار بردن لباس کار یکسره، برای محیط کاری با شرایط خاص مناسب خواهد بود.

بهترین جنس پارچه‌ های لباس کار به شرح زیر می‌باشد:

 • ویسکوز
 • پلی استر
 • فیلامنت
 • کتان

لباس کار سرهمی

اهمیت جنس فیلامنت

هر نوع از یونیفرم دارای جنس‌های گوناگون به خود است. یکی از مناسب‌ترین پارچه‌ها برای دوخت لباس کار فیلامنت است. فیلامنت، از الیاف مصنوعی ساخته شده است. فیلامنت در سه نوع یونیفرم، اهمیت و کاربرد خود را دارد که شامل:

 • لباس مناسب برای بیمارستان
 • لباس ورزشی

به کار بردن پارچه فیلامنت برای دوخت لباس ورزشکاران، از بافت نرمی برخوردار است. البته در بیشتر لباس‌های بیمارستانی از فیلامنت به شکل موثر و کاربردی استفاده می‌شود.

به کار بردن پارچه پلی استر

اهمیت به کار بردن پارچه پلی استر برای لباس، از جنس آن مشخص است. البته به کار بردن این پارچه برای لباس، به شرایط محیطی بستگی دارد.

پلی استر، نوعی از پلاستیک است. جنس یونیفرم از نوع پلی استر، نیاز به اتوکشی‌های مداوم ندارد. یکی از ویژگی‌های مهم در رابطه با پارچه پلی استر و به کار بردن آن در لباس کار، دوام و مقاومت بالای آن است. لباس کار از جنس پلی استر، دوام زیادی را در طولانی مدت از خود نشان می‌دهد.

ویژگی‌های یونیفرم از جنس پلی استر به شرح زیر می‌باشد:

 • ساییدگی بسیار کم
 • به ندرت دچار پوسیدگی می‌شود
 • چروک شدن آن بسیار کم و به ندرت اتفاق می‌افتد

یکی از مهم‌ترین نکات در رابطه با جنس پلی استر، محافظت آن در برابر رطوبت است. بسیاری از محیط‌های کاری، میزان رطوبت بالایی را در جریان کاری خود دارند. یونیفرم مناسب برای افراد در محیط‌های مرطوب، باید بیشتر از جنس پلی استر باشد. پلی استر، قابلیت ضد آب بودن را در بافت خود دارد. به کار بردن پارچه پلی استر برای لباس کار، به افزایش مقاومت آن کمک زیادی می‌کند.

اهمیت به کار بردن پارچه ویسکوز

ویسکوز، یکی از پارچه‌های مقاوم و ساخته شده از الیاف طبیعی است. ساختار این نوع از پارچه، به شکل پنبه‌ای است. وجه تشابه پارچه ویسکوز و پلی استر به عنوان یکی از جاذب‌های فوق العاده برای رطوبت و جذب آب هستند. رنگ بندی بسیار زیادی نیز برای پارچه ویسکوز و به کار بردن آن در یونیفرم وجود دارد.

کاربرد کتان

جنس پارچه کتان، برای لباس، از گذشته تا به امروز وجود داشته است. لباس از جنس پارچه کتان، برای مناطق گرمسیری بیشترین کارکرد را دارد. البته هر چه میزان کتان به کار رفته در جنس پارچه بیشتر، میزان سنگینی و ضخامت در یونیفرم نیز افزایش پیدا می‌کند.
البته صنعت‌های بسیار زیادی نیز از جنس کتان برای دوخت یونیفرم برای کارگران خود استفاده می‌کنند که شامل:

 • صنعت فولاد
 • صنعت جوشکاری
 • صنعت برشکاری
 • صنعت تراشکاری و ریخته گری
 • سازمان برق
 • خودرو سازی
 • ساخت و ساز و عمران
 • کارخانجات

جنس کتان خاصیت دیرسوز بودن را به وجود می‌آورد. دیر سوز بودن برای پارچه کتان، در محیط گرم و حرارت بالا، به راحتی سوخته و یا آتش گرفته نمی‌شود. لباس برای برخی از مشاغل، باید به شکل عایق عمل کند. البته در برخی از موارد، ضخامت بالا برای یونیفرم از اهمیت زیادی برخوردار است. لباس ضخیم، بیشتر از جنس کتان است.

لباس با نخ بالا نیز برای مشاغلی به شرح زیر مناسب است:

 • جوشکاری
 • فرزکاری

در هر صورت، جنس لباس و میزان اهمیت به کار بردن آن در محیط کار، بستگی به شغل موردنظر و شرایط کاری دارد. هر نوع لباس کاری، ویژگی و خصوصیات مختص به خود را دارد.

لباس کار یک بار مصرف یا لباس کار نقاشی

انواع لباس کار کارایی بسیار زیادی دارند و تنها به اینکه می‌توانند از این افراد در برابر آسیب‌دیدگی‌ها محافظت کنند ختم نمی‌شود، بلکه لباس کارهایی که متحدالشکل هستند، برای نیروی کار‌ها بسیار مؤثر هستند؛ زیرا باعث می‌شود افراد کارکنان از افراد متفرقه شناسایی شود و همچنین باعث نظم و آراستگی افراد در محیط کار می‌شود.

صنعت چاپ لباس پیشرفته بسیار زیادی داشته است، امروز تمامی سازمان‌ها از فضای مناسبی که پشت لباس‌ها دارد برای معرفی محصولات و خدمات خودشان استفاده می‌کنند.

اهمیت لباس کار ایمنی برای مشاغل مختلف بسیار زیاد است، استفاده از لباس همواره دغدغه افرادی بوده است که با رنگ، چسب و مواد تزریقی سروکار داشتند. به دلیل اینکه این گونه مواد می‌تواند شکل ظاهری لباس را از بین ببرد و به مرور زمان باعث پوسیدگی لباس و همچنین الیاف پارچه شود پس از استفاده از لباس در این بازه زمانی خیلی کار مقرون‌ به‌ صرفه نیست.

لباس‌هایی که به صورت یکبار مصرف هستند به لباس کار‌هایی گفته می‌شود که به صورت یکسره بودند و همزمان قسمت‌های کفش، پایین تنه، بالا تنه و سر و گردن را به صورت کامل پوشش می‌دهند.
این نوع پارچه‌ها ریزبافت هستند و همین موضوع باعث شده است تا از نفوذ هرگونه رنگ، هرگونه گردوغبار و موارد دیگری جلوگیری شود. رنگی که این لباس‌ها دارند غالباً به صورت سفید می‌باشد و نسبتاً قیمت مناسب‌تری به سایر لباس‌های غیر یکبار مصرف برای کار دارند. سایزبندی که این لباس‌ها دارند معمولاً به صورت فری سایز می‌باشد.

لباس کارگری در دو مدل تولید می‌شود:

 • بلوز و شلوار به صورت دکمه‌ای
 • کاپشن و شلوار به صورت زیپ

لباس کار خدماتی- لباس کار کارگری

در گذشته به دلیل اینکه تنوع و گستردگی در لباس وجود نداشتند از لباس کارهایی با پارچه‌های معمولی در زمینه جوشکاری استفاده می‌شد، اما به دلیل اینکه مشتریان و همچنین کارکنان از این لباس‌ها ناراضی بودند، پس باعث می‌شود عمر مفید این لباس‌ها کاهش پیدا کند. البته امروزه با پیشرفت نساجی در تولید انواع پارچه‌ای نیاز تا امروز به حد قابل قبولی برطرف شده است.

لباس نسوز به لباس گفته می‌شود که درصد و نرخ بیشتری نسبت به سایر لباس کارها دارد. در فروشگاه‌هایی که برای یونیفرم وجود دارد یونیفرم برای انجام کارهای سخت مانند جوشکاری و فرزکاری با دو جنس لی و کتان وجود دارد که شما می‌توانید متناسب با سختی کار خودتان هر کدام یک مناسبت آن را انتخاب کنید. مقدار مقاومت پارچه لی و کتان به دلیل اینکه ضخامت و درصد بالاتر نخ در آن‌ها به کار رفته است در برابر حرارت بسیار مقاوم‌تر از پارچه‌های دیگر می‌باشد و هر گونه نگرانی از جهت سوراخ شدن به لباس را برطرف می‌کند.

لباس کار نسوز

هر لباس کاری که امروز تولید می‌شود، دارای نکات فنی بسیار مهم می‌باشد که زمانی که به آن توجه شود در نتیجه انتخاب را برای کارفرما بسیار راحت می‌کند. یک لباس کار مناسب در ابتدا باید پارچه با کیفیتی داشته باشد، یعنی اینکه با حداقل پلی‌استر تولیدشده باشد و شما می‌توانید با لمس پارچه و از براقی پارچه متوجه خوب بودن و با کیفیت بودن این پارچه بشوید.
همچنین تثبیت رنگ و عدم آبروی پارچه یکی از مواردی است که حتما باید مورد بررسی قرار بگیرد. زمانی که پلی‌استری که در پارچه به کار رفته باشد، مقدار کمی باشد در نتیجه آن لباس استحکام و آبرفت کمتری دارد و در نتیجه خیلی کمتر چروک می‌شود. قبل از اینکه بخواهید دوخت لباس را بررسی کنید، بهتر است از استاندارد بودن سایز لباس کار خودتان مطمئن شوید که این لباس کاری که خریداری می‌کنید طبق سایزهای استاندارد باشد.
با توجه به این موضوع شما می‌توانید از شکافتن درز‌های لباس جلوگیری کنید و لباسی را متناسب با بدن خودتان خریداری کنید. مقدار مصرف پارچه برای کاپشن و شلوار کار باید حداقل 290 سانتی‌متر باشد.

در مرحله بعد برای کیفیت لباس باید دوخت لباس محل کار مورد بررسی قرار داده شود که در گذشته به صورت تک دوخت بوده است ولی امروزه حداقل دو دوخت روی لباس‌ها و در بیشتر لباس‌های کار به صورت سه دوخت تولید می‌شود. همچنین ریز بودن درجه دوخت می‌تواند در زیبایی و استحکام لباس تأثیر بسیار زیادی بگذارد. در مرحله آخر باید دکمه و زیپ‌های به کار رفته در لباس را بررسی کنید که حتماً این دکمه و زیپ‌ها از کیفیت خوبی برخوردار باشند. زیپ‌ها و دکمه‌هایی که در لباس‌ها به کار می‌روند، بهتر است فلزی باشند و زیپ‌ها حالت استخوانی داشته باشند که بتواند کیفیت لباس را بالا ببرند.

اهمیت لباس کار ایمنی برای مشاغل حساس بسیار زیاد است، بیشتر مشاغلی که از لباس کار مناسب استفاده می‌کنند امنیت بالایی را برای خود تجربه می‌نمایند به این شکل که باید گفت مشاغل فنی و مهندسی که یکی از دشوار‌ترین مشاغل می‌باشد و دارای ضریب‌های خطر بالایی است نیاز مبرمی به لباس دارند تا بتوانند در مدت زمانی که به فعالیت‌های کاری خود مشغول هستند مشکلی برای سلامت آن‌ها به وجود نیاید.
در اصل یکی از شغل‌های دیگری که افراد در آن به لباس کار ایمنی نیاز دارند کارگران هستند. این لباس‌ها می‌تواند فاکتور خوبی باشد تا بتوان از آن‌ها در برابر خطرات احتمالی که در حین انجام کار برای افراد به وجود می‌آید جلوگیری به عمل آورد. لباس کارگری که افراد از آن استفاده می‌کنند به این شکل می‌باشد که از یک شلوار و همین طور لباس مناسب استفاده شده است.

ایمنی در لباس کارگری

در بیشتر موارد از کاپشن کارگری استفاده می‌شود که برای کارگران تهیه شده است در این رابطه باید گفت که لباس کارگری می‌تواند گزینه خوبی باشد تا بتوان از آن به شکل خوبی استفاده کرد کاپشن کارگری می‌تواند افراد را در برابر سرما محافظت نماید. برخی از فعالیت‌هایی که کارگران انجام می‌دهند در فضا باز می‌باشد و باعث می‌شود که در فصل‌های سرد سال مشکلات زیادی نیز برای آن‌ها به وجود آید باید این مطلب را در نظر داشت که این مشکلات به وجود آمده برای سلامتی آن‌ها به شدت مضر می‌باشد و باید از لباس گرم استفاده کنند.
این لباس گرم می‌تواند گزینه خوبی باشد تا بتوان از آن به شکل قابل قبولی استفاده کرد. کاپشن‌های کارگری به صورتی ساخته می‌شوند که بتواند جدای این که گرمای خوبی را برای فرد به وجود می‌آورد بلکه بتواند راحتی و ایمنی را نیز به صورت استاندارد برای کارگر ایجاد نماید.

فاکتور‌های لباس کارگری

یکی از نکاتی که برای دوخت لباس محل کار در نظر گرفته می‌شود، به این شکل می‌باشد که ابتدا برای آن‌ها از طراحی‌های خاص و بی نظیری استفاده می‌شود، این طراحی‌ها می‌تواند ساختار خوبی را برای لباس به وجود آورد. طراحی‌هایی که برای لباس کارگری به وجود آمده است به این شکل می‌باشد که بتوان از آن‌ها در هر شرایطی استفاده کرد و همین طور راحتی نیز یکی از فاکتور‌های اساسی است که برای یونیفرم کار ایجاد شده است. سبک بودن یونیفرم کار باعث می‌شود که افراد بتوانند در هر شرایطی به راحتی احساس خوبی را به خود القا کنند این احساس می‌تواند گزینه خوبی باشد تا از آن بتوان به شکل درستی استفاده کرد.

گاهی اوقات سنگین بودن یونیفرم کار منجر به این می‌شود که حرارت بالایی در حین انجام کار بر روی بدن ایجاد شود که شرایط کار را نیز بسیار دشوار می‌کند و این حالت بسیار مهم می‌باشد که بتوان از این فرایند به درستی استفاده کرد و یونیفرمی را به کار برد که هیچگونه مشکلی را ایجاد نکند.

فاکتور‌هایی برای لباس کارگری

در این صورت است که باید از یونیفرم کار به شکل درستی استفاده کرد تا بتوان در شرایط بسیار دشواری مانند گرما زیاد که وارد بدن می‌شود جلوگیری به عمل آورد در این رابطه باید گفت که هر چه بتوان از لباس درست و استاندارد استفاده کرد قابلیت‌های بیشمار دیگری نیز برای آن‌ها به وجود می‌آید که می‌توان برای یونیفرم کار در نظر داشت و به شکل درستی نیز از آن‌ها بهره‌مند شد.
برخی از پارچه‌هایی که برای لباس کارگر به کار برده می‌شود به این صورت می‌باشد که از موادی تشکیل شده است که می‌تواند در برابر مواد شیمیایی و حرارت دوام خوبی داشته باشد. بنابراین کیفیت برای یونیفرم کار یکی از فاکتور‌های بی نظیری است که باید در نظر گرفته شود هر چند که بیشتر یونیفرم‌هایی که استفاده می‌شوند برای کارگران مناسب نیستند.

خصوصیات لباس محل کار اهمیت زیادی دارد، با توجه به شرایط شغلی که هر کارگر می‌تواند داشته باشد باید کارفرما بتواند یونیفرم کار مناسبی را برای کارگر خود تهیه نماید در این شرایط است که می‌توان از این گزینه به خوبی استفاده کرد که هر چه بتوان از یونیفرم کار به شکل درستی استفاده کرد میزان بهره‌وری و اثربخشی آن برای فرایند‌های کاری بسیار بیشتر خواهد بود. کاپشن‌های کارگری نیز نکته بسیار مهمی است که نباید آن را از قلم انداخت. کاپشن‌های کارگری باید به صورتی باشند که بتوانند گرما خوبی را برای بدن در فصل سرد سال به وجود آورند گاهی اوقات امکان دارد کاپشن‌هایی که استفاده می‌شود به این شکل باشد که برای بدن سنگین باشند یا این که حرارت زیادی را ایجاد کنند این حرارت‌های زیاد منجر به این می‌شود که بدن با مشکلات زیادی رو به رو شود در این شرایط امکان عرق کردن افراد به شدت بیشتر می‌شود و کار کردن در این شرایط به شدت سخت و دشوار خواهد شد.
هر چه کارگران فعالیت‌های خود را به شکل راحت‌تری انجام دهند و ساختار بهتری برای کار کردن داشته باشند می‌توانند از کار کردن خود لذت ببرند و بدن سالم‌تری نیز داشته باشند با این حال لباس کارگری تا این اندازه می‌تواند اهمیت داشته باشد.

آگاهی از دلایل پوشیدن لباس کار یکی از سوالات بسیار مهم برای محیط‌های کاری است. برای پاسخگویی به این سوال، ابتدا باید روند کار را در نظر داشت. برای انجام دادن فعالیت کاری، با درصد بازدهی بیشتر، ابتدا راحتی و آرامش دو فاکتور ارزشمند را برای افراد به وجود آورد. از این رو لازم است راحتی لباس محل کار را جدی بگیرید.

برخی از فعالیت‌های کاری، بسیار خطرناک و آلوده به برخی از مواد می‌باشند. بسیاری از فعالیت‌های شغلی، منجر به خطر افتادن جان آن‌ها می‌شود. اما به کار بردن لباس کار از این میزان خطرات و آسیب‌های ایجاد شده برای بدن جلوگیری می‌کند. از این نظر، به کار بردن یونیفرم مناسب و ایده آل برای محل کار، یکی از ارکان مهم است. برای هر موقعیت شغلی، پوشش و لباس کار مناسب، یک فرایند الزامی است.

حتی یک پزشک، نیز باید یونیفرم مناسب با فعالیت خود را داشته باشد. صنایع متفاوت نیز، بدون داشتن پوشش مناسب برای فعالیت‌های خود، بازدهی خوبی را از روند کاری کارگران به دست نمی‌آورند. البته برای مشاغل پرخطر، به کار بردن پوشش‌های مناسب، یکی از بهترین و ایده آل‌ترین نوع محافظت از سلامتی افراد است.

تصویر دو صورت با لباس کار

چرا پوشیدن لباس محل کار الزامی است؟

برای پاسخ دادن به این سوال، ابتدا باید به دنبال، مشاغل سخت برویم. برخی از مشاغل، با توجه به نوع کاری خود، دارای سختی‌های بسیار زیادی از نظر روند کاری در طول روز می‌باشند. به همین دلیل، ابتدا باید برای بهتر شدن روند کاری برای مشاغل سخت، لباس محل کار در نظر داشت.

لباس مناسب برای کارگران کارواش

یکی از فعالیت‌های شغلی، کارواش است. در فعالیت شغلی کارواش، افراد مدت زمان زیادی از طول روز، را با آب و مواد شوینده بیشماری سر و کار دارند. از این نظر، برای تمیز کردن خودرو نیز به آب و مواد شوینده نیاز بسیار زیادی است. برخورد این مواد شوینده با بدن، باعث ایجاد خستگی و گاهی اوقات، نیز بروز حساسیت در بدن می‌شود.

ایجاد سوختگی و حساسیت در بدن، با برخورد بدن با سطح مواد شوینده شیمیایی به وجود می‌آید. برای جلوگیری از این روند، ابتدا باید از پوشش مناسب برای این کار بهره‌مند شد. پوشش مناسب برای کارگران کارواش، باید به گونه‌ای که تمام سطح بدن آن‌ها را ایمن سازی کند. البته فعالیت همواره با آب، منجر به بروز بیماری‌های زیادی شود. بیماری‌هایی که در طولانی مدت در تماس بدنی با آب شکل می‌گیرد شامل:

 • روماتیسم
 • آرتروز

البته بیماری‌های فوق، در طولانی مدت توان فعالیت را از افراد می‌گیرد. به این شکل، درمان قطعی نیز برای آن‌ها وجود ندارد. بسیاری از تحقیقات به دست آمده برای فعالیت کارواش، در مورد مواد استفاده کننده برای تمیز کردن اتومبیل است. در این مواد، از ماده‌های شیمیایی با نام هیدروفلوئوریک استفاده می‌شود. این ماده، با تماس با قسمتی از پوست بدن، منجر به بروز خطرات بسیار زیاد برای افراد می‌شود. از این رو، بهره بردن از لباس محل کار ایمن برای شغل کارواش، الزامی بودن آن را موجب می‌شود.

لباس خلبانی

یکی از انواع لباس کار مناسب برای فعالیت کارواش، بهره بردن از لباس خلبانی است. این نوع لباس، پوشش بسیار زیادی را برای افراد به وجود می‌آورد.

این پوشش، بهترین انتخاب برای افراد است. البته پارچه به کار رفته در آن نیز اهمیت خاص به خود را دارد. از کیفیت پارچه لباس کار نباید غافل شد.  پارچه برای این نوع لباس محل کار، باید در برابر هر نوع مواد شوینده و آب، مقاومت زیادی را از خود نشان دهد. بیشتر جنس به کار رفته در این نوع لباس محل کار، پلاستیک است.
البته به کار بردن پوشش‌های دیگری نیز برای افراد شاغل در کارواش بسیار اهمیت دارد که شامل:

 • چکمه
 • دستکش ایمنی و ضد آب
 • عینک
 • کلاه ایمنی

پوشیدن لباس محل کار برای برقکاران الزامی است، یکی از نکات مهم دیگر برای یکی از مشاغل سخت و خطرناک مانند برقکاری، پوشش مناسب است. برقکاران در طول روز، خطرات زیادی بر سر راه آن‌ها وجود دارد. برای کمتر شدن خطرات موجود برای افراد برقکار، ابتدا باید از تجهیزات حفاظتی و لباس محل کار استاندارد بهره‌مند شوند، ویژگی‌‌های لباس برقکاری از برقکاران دفاع می‌کند.

از جمله خطراتی که برای مشاغلی مانند برقکاری به وجود می‌آید شامل:

 • برق گرفتگی
 • سوختن
 • انفجار
 • ایجاد زخم بر روی پوست

در بیشتر موارد، بسیاری از برقکاران، برای انجام دادن فعالیت‌های خود باید در ارتفاع روند کاری خود را آغاز کنند. در این مرحله، تجهیزات مناسب و کاربردی گزینه بسیار مطلوبی است.

دو نفر ایستاده با لباس کار نارنجی

از جمله وسایل ایمنی و کاربردی برای برقکار جدای لباس ایمن شامل:

 • دستکش ایمنی عایق برق
 • کفش ایمنی

اما از مهم‌ترین نوع تجهیزات برای فعالیت برقکاری، بهره وری از لباس عایق دار است. این نوع از لباس محل کار، مراقبت شدیدی در برابر برق گرفتگی برای برقکار را به وجود می‌آورد. به کار بردن لباس محل کار و دوخت مناسب آن برای برقکار، از دو فاکتور شکل می‌گیرد که شامل:

 • لباس محل کار عایق دار
 • کاپشن و شلوار
 • لباس خلبانی

این سه نوع لباس فوق، برای فعالیت برقکاری، بسیار مناسب و ایده آل است. البته این نوع لباس، ضرورت بسیار زیادی را برای استفاده افراد از آن را دارد. بالا بردن ایمنی، یکی از فاکتور‌های مهم برای لباس مناسب برقکاری است.

پوشیدن لباس محل کار برای چوب بری

یکی از فعالیت‌های دیگر، که با ابزار دقیق و زیادی سر و کار دارد چوب بری است. فعالیت چوب بری، یکی از فعالیت‌های قابل قبول، برای استفاده از لباس محل کار است. البته این روز‌ها، بسیاری از نجاران برای فرایند کاری خود از تجهیزات بسیار برنده استفاده می‌کنند.

بنابراین هر لحظه در روند کاری خود، امکان بریده شدن دست یا قسمتی از اعضای بدن آن‌ها وجود دارد. حتی سنگین شدن الوار و سقوط آن‌ها، از جمله خطرات موجود در شغل نجاری است. بنابراین به کار بردن لباس یکسره برای این شغل، بسیار مهم و ارزشمند است.

البته لباس یکسره برای نجاری، باید ضخامت بسیار بالایی از خود داشته باشد. بالا بودن ضخامت برای این نوع لباس، منجر به بالا بردن ایمنی برای آن می‌شود. البته تجهیزات ایمنی دیگری در کنار لباس مناسب برای شغل نجاری وجود دارد. از جمله پوشش‌های دیگر برای بالا بردن سطح ایمنی شغل نجاری شامل موارد زیر است:

 • کفش مناسب کار
 • دستکش ایمنی
 • عینک
 • کلاه

بنابراین تمامی موارد فوق، برای ایجاد یک پوشش مناسب و استاندارد برای لباس الزامی است.

اهمیت به کار بردن لباس در محیط کار بسیار زیاد است، اما ضرورت پوشیدن یونیفرم در هر محیط کاری متفاوت است. برای فعالیت سازمانی، نوع پوشش نسبت به فعالیت در یک تولیدی، یکسان نیست. برای بسیاری از افراد، پوشش مناسب برای یک سازمان، باید شاخص سازی استانداری را داشته باشد.

پوشش مناسب برای یک فعالیت سازمانی، نیاز به ایمنی بسیار بالا ندارد. البته ویژگی‌های دیگری برای لباس محل کار در محیط سازمانی وجود دارد. رسمی بودن برای لباس کار سازمانی، یکی از فاکتور‌های مهم برای یک محیط اداری است.

ضرورت پوشیدن لباس کار اصولی برای سازمان‌ها، برای بالا بردن میزان نظم و انضباط است. البته در یک محیط اداری، برای نشان دادن جایگاه افراد و متمایز کردن آن‌ها، از لباس محل کار رسمی استفاده می‌شود.

با توجه به موارد فوق، پوشش مناسب برای یک سازمان، میزان رسمی بودن آن را بیشتر می‌کند. یک سازمان، برای بالا بردن جلوه کاری خود، باید از لباس کار رسمی و استاندارد بهره‌مند شود. لباس کار رسمی، رنگ و استایل متفاوتی نسبت به لباس کار در یک تولیدی را دارد.

رنگ سازمانی، یک فاکتور مهم برای دوخت لباس محل کار در اداره است. بیشتر رنگ‌های سازمانی به کار رفته در پارچه‌های اداری، رنگ‌های سنگین و ساده هستند. البته به کار بردن رنگ‌های روشن نیز، یکی از فرایند‌های مهم در تحولات لباس محل کار در سازمان‌ها بوده است. به کار بردن رنگ‌های روشن برای پارچه لباس سازمانی، باید ساده و بدون طرح باشد.

البته استفاده از پارچه‌های طرح دار روشن، گاهی اوقات، زیبایی خاص به خود را دارد. البته طرح‌های به کار رفته در پارچه لباس محل کار، باید به نوعی بسیار زننده نباشد. در هر محیط کاری، امکان بروز مشکل برای هر فرد از نظر جانی وجود دارد. اما در یک تولیدی، میزان بروز خطر بیشتر از یک سازمان است. در واقع، در یک تولیدی، دستگاه و تجهیزات به کار رفته، امکان بروز آتش سوزی یا سانحه‌هایی از این قبیل را به وجود می‌آورند.

ضرورت پوشیدن انواع لباس کار

وسایل موردنیاز برای لباس مناسب در یک تولیدی شامل:

 • عینک
 • لباس مناسب غیرقابل اشتعال
 • دستکش
 • کفش مناسب

تمام موارد بالا، برای بالا بردن سطح ایمنی لباس مفید می‌باشند. جدای لباس استاندارد برای یک تولیدی، باید نسبت به استفاده از مواد اشتعال زا به همراه خود اجتناب کرد. به همراه داشتن مواد اشتعال زا، منجر به بروز خطرات زیادی برای افراد می‌شود. استفاده از یونیفرم با ایمنی بالا برای محیط‌هایی که در آن‌ها اشعه رادیو اکتیو وجود دارد بسیار مهم است.

اشعه رادیو اکتیو، بسیار خطرناک است. بنابراین تماس مستقیم با این اشعه، مشکلات زیادی را برای افراد به وجود می‌آورد. به همین خاطر، داشتن پوشش مناسب در مقابل اشعه رادیو اکتیو، باعث عدم نفوذ اشعه به بدن می‌شود.

تجهیزات مناسب برای محیط‌هایی که در آن‌ها از اشعه رادیو اکتیو استفاده می‌شود شامل:

 • کلاه استاندارد و ویژه
 • کفش
 • دستکش
 • لباس مناسب
 • لباس مناسب در برابر آتش

یکی از فاکتور‌های مهم برای پوشیدن لباس، وجود آتش در محیط‌های کاری است. در برخی از فعالیت‌های کاری، استفاده از آتش و بالا بودن میزان حرارت یکی از ملزومات کار است. به همین جهت، به کار بردن پوشش مناسب در برابر میزان اشتعالات موجود در محیط کار، بسیار مهم است.

لباس کار استاندارد

لباس مناسب برای محیط‌هایی با حرارت بالا، استفاده از لباس نسوز یا ضد حریق است. لباس نسوز یا ضد آتش، حفاظت بسیار بالایی را برای افراد به وجود می‌آورد. البته لباس مناسب برای اینگونه از محیط‌ها، باید به صورت سر هم باشد. جدا جدا بودن لباس، حالت خوشایندی را برای داشتن ایمنی بیشتر در لباس فراهم نمی‌آورد.

مواد اشتعال زا و خطرناک، برای بسیاری از محیط‌های کاری وجود دارد. یکی از این مواد اشتعال زا، نفت و سایر مشتقات برای آن است. نفت، در برابر حرارت میزان اشتعال پذیری بسیار بالایی را به خود اختصاص می‌دهد. برای جلوگیری از این میزان اشتعال، ابتدا باید میزان مایعات اشتعال زا از روی لباس محل کار شست.

بنابراین، تمیز یا شسته شدن لباس، یکی از واجبات برای جلوگیری از اشتعال ناگهانی لباس است. حتی تعویض کردن سریع لباس، یکی از فاکتور‌های تاثیرگذار برای جلوگیری از میزان اشتعال افراد است. برای تعویض کردن لباس، در صورت وجود مواد اشتعال زا بر روی لباس، باید حتمأ این موضوع، به مسئول مربوطه ارجاع داده شود.

با ارجاع دادن این موضوع به مسئول، تعویض لباس انجام می‌شود. یکی از نکات دیگر برای تعویض لباس در یک محیط تولیدی، وجود مواد حساسیت زا برای بدن می‌باشند.

مواد حساسیت زا برای بدن، مشکلات زیادی را به وجود می‌آورند. مشکلات پوستی، یکی از مهم‌ترین موارد، برای تداخل مواد شیمیایی با پوست است. روغن یا گریس، از جمله مواد حساسیت زا برای پوست بدن انسان می‌باشند. این دو ماده، در فعالیت‌های تولیدی بیشتر به کار برده می‌شود. بنابراین با آغشته شدن لباس به روغن یا گریس، باید به سرعت آن را از تن خارج کرد.

لباس بارانی و پوشیدن آن برای فرایند کاری

یکی از فاکتور‌های دیگر برای لباس، پوشیدن بارانی برای افرادی که در محیط‌های مرطوب یا در فضای بیرون کار، فعالیت می‌کنند. لباس بارانی، ساختاری به شکل پالتو و دارا بودن یک کلاه است.

جنس به کار رفته در بارانی، از آستر نخ یا پشم است. آستر نخ یا پشم، منجر به استفاده از این دو نوع جنس در دو حالت متفاوت، از شرایط آب و هوایی باشد. پارچه ضد رطوبت با آستر نخی، برای محیط‌های معتدل به کار می‌رود. همین طور، به کار بردن آستری پشمی مناسب برای نقاطی که هوا به شدت سرد است. برای ایجاد دمایی مطلوب در بدن، ضرورت پوشیدن لباس استاندارد، یکی از مهم‌ترین موضوعات در روند کاری است.

یکی از نکاتی که برای به کار بردن لباس فرم باید در نظر داشت این مطلب است که آیا کارفرما می‌تواند لباس فرم را تهیه کند و یا نیازمند به یک پوشش خاص برای کارمندان خود است؟
برای پاسخ دادن به این سوال باید این مطلب را در نظر داشت که مزیت‌ های لباس کار به چه شکل خواهد بود؟ بنابراین به دست آوردن جواب درست تنها از مزیت‌های موجود در یونیفرم کار به دست خواهد آمد.

فاکتور‌های استفاده از یونیفرم کار

فاکتور‌های استفاده از یونیفرم کار عبارت است از:

 1. ایمنی و امنیت در یونیفرم کار
 2. نام تجاری به کار برده شده برای یونیفرم کار
 3. مناسب بودن یونیفرم کار
 4. بهره برداری مناسب برای یونیفرم کار
 5. امنیت و ایمنی در یونیفرم کار

لباس کار مناسب برای مشاغل مختلف توسط تولیدی‌ها طراحی و دوخته می‌شود. یکی از دلایلی که کارفرمایان را تحریک به تولید لباس کار می‌کند ایمنی و امنیت در کار است که البته برای تمامی مشاغل صدق نمی‌کند و تنها برای مشاغلی مفید خواهد بود که دارای شرایط ویژه کاری هستند.
برخی از مشاغل نیاز شدیدی به لباس‌های ایمنی دارند یکی از لباس‌های ایمنی که باید به آن‌ها اشاره کرد ژاکت‌های ضد آتش و همین طور کفش‌های انگشتی خواهد بود که دارای جنس‌های متفاوتی هستند.

لباس کارارائه دادن تصویر خاصی از شغل به جامعه، یکی از دلایلی است که باعث می‌شود کارفرمایان نسبت به یونیفرم کار حساس شوند.
حتی در پاره‌ای از موارد یونیفرم کار نوعی تبلیغ نیز به حساب می‌آید بنابراین برای مشاغلی که برای دیده شدن نیاز به تبلیغ دارند توصیه می‌شود که از لباس کار‌های خاصی برای کارمندان خود استفاده کنند تا بتوانند تبلیغات گسترده با هزینه بسیار کمی را ایجاد کنند.
بنابراین به دست آوردن این فاکتور یکی از مهم‌ترین حالت‌های ممکن برای هر کسب و کاری خواهد بود.
در بیشتر موارد تبلیغات بسیار هزینه بر هستند و شکل‌های متفاوتی از تبلیغات نیز وجود دارد که به کار بردن آن‌ها برای هر کسب و کاری مناسب نیست و باید هزینه‌های زیادی را برای به دست آوردن یک شرایط مطلوب و ایده آل انجام داد.

انتخاب لباس کار خوب مستلزم رعایت کردن اصول زیادی است. مناسب بودن یونیفرم کار باعث می‌شود که به کار بردن لباس‌های نامناسب در محل کار کمتر شود و همه کارمندان از نظر لباس یکدست و یک شکل در کنارهم قرار داده شوند بنابراین یکی از خصوصیاتی که برای لباس کار وجود دارد یکدست کردن نیرو‌های کاری خواهد بود که به شکل فزاینده‌ای به نظم کار کمک می‌کند و شکل بهتر و زیبا‌تری را برای کسب و کار‌ها ایجاد خواهد کرد.
بنابراین زمانی که کسب و کار نیز دارای اهمیت بسیار بالایی باشد این نکته اهمیت دوچندانی را پیدا خواهد کرد و به شکل بهتری به کار برده می‌شود.

زمانی که لباس کارمندان به شکل یکدست ایجاد می‌شود بهره وری کار نیز افزایش پیدا می‌کند. به این شکل که کارمندان با رده‌های بالایی خود متحد شده‌اند و دارای لباس‌های یک شکل هستند.
در این صورت است که فاکتور برابری به راحتی در ذهن کارمندان شکل می‌گیرد در هر حال باید گفت که کارمندان در این حالت بیشترین تمرکز خود را بر روی تولید قرار می‌دهند و کمتر به سطح و رتبه بندی شغلی می‌اندیشند زیرا خود را با دیگر کارمندان که در سطح بالا‌تری قرار دارند یکی می‌دانند.

لباس کار

شاید بتوان گفت یکی از علت‌هایی که کارمندان و صاحبان کسب و کار تمایلی به استفاده از آن را ندارند بازخورد‌هایی است که از یونیفرم کار دریافت می‌کنند.
در برخی از موارد بازخورد‌های خوبی در رابطه با یونیفرم کار با کارمندان صورت نمی‌گیرد و باعث می‌شود که شکل نامناسبی را در ذهن کارمندان به وجود آورد و حس خوشایندی را ایجاد نخواهد کرد.
در هر صورت زمانی که از یونیفرم کار استفاده می‌شود باید بتوان طراحی خوبی را برای آن پیاده‌سازی کرد این نکته زمانی دارای تاثیر خواهد بود که بتواند بازخورد‌های خوبی را از مشتریان دریافت کند.
زمانی که بازخورد مناسب برای کارمند ایجاد شود میل و رغبت بیشتری برای پوشش مناسب کاری را به خود اختصاص می‌دهد. اگر دوخت مناسبی برای یونیفرم کار ایجاد نشده باشد باعث می‌شود که کارمندان نتوانند بازدهی بیشتری را در رابطه با کار خود داشته باشند و عملکرد بهتری از آن‌ها به دست نخواهد آمد.

ویژگی‌های دوخت نامناسب

 • آستین‌های بلند برای یونیفرم کار
 • گشادی بیش از اندازه برای یونیفرم کار
 • تنگ بودن یونیفرم کار

در این صورت است که کارمندان نمی‌توانند به راحتی کار خود را انجام دهند و در طول مدت کاری خود نتایج مطلوبی را از آن‌ها نمی‌توان به دست آورد.

برای هر کاری هزینه‌هایی باید پرداخت شود بنابراین برای یونیفرم کار نیز باید بودجه‌ای در نظر گرفته شود برای صاحبان کسب و کار مهم است که هزینه‌ای که برای لباس کار پرداخت می‌شود به چه شکل خواهد بود و آیا تاثیری در کار خواهد داشت؟ از مناسب‌ترین پارچه‌ها برای دوخت لباس کار باید استفاده شود تا لباس در حین کار آسیبی نبیند.
بنابراین هزینه یونیفرم کار بر عهده کارفرما است زیرا کارفرما از یونیفرم کار سود می‌برد و کارمند یاری کننده در این مسیر است. اگر کارمندی وجود نداشته باشد لباس کار نمی‌تواند به تنهایی هدف‌هایی که برای کسب و کار وجود دارد را اجرایی کند. بنابراین کارفرما باید بتواند به شکل مطلوبی از طراحی‌های خاص بهره‌مند شود تا بتواند کسب و کار خود را ارتقاء دهد.
طراحی برای یونیفرم کار نیز هزینه بر است باید گفت زمانی که از طراحی‌های خاص و منحصر به فرد استفاده می‌شود باید دوخت و پارچه‌های خاصی را نیز به کار برد در هر صورت دوخت و پارچه برای یونیفرم کار اهمیت دارد.
بنابراین این دو فاکتور دارای هزینه‌های زیادی خواهند بود و از نظر اقتصادی هزینه بر هستند. در هر حال فاکتور‌های دیگری که باید برای یونیفرم کار در نظر داشت رنگ بندی‌های مناسب برای مشاغل است.
رنگ باید به گونه‌ای انتخاب شود که بتواند رسمی بودن و در عین حال حرفه‌ای بودن کار را به نمایش بگذارد با این حال به کار بردن رنگ مناسب بسیار مهم است. کارفرما باید بتواند رنگ شناسی درستی را در این رابطه داشته باشد در غیر این صورت نمی‌تواند شکل درستی را برای یونیفرم کار ایجاد کند.
فاکتور‌های لازم استاندارد‌هایی هستند که باید برای لباس و دوخت آن به کار برده شود تا بتوان به شکل مطلوبی از یونیفرم کار بهره برد و نتایج خوبی را از آن به دست آورد. گاهی اوقات لباس کار مناسب می‌تواند آینده یک سازمان را متحول کند و از سراشیبی‌های خطرناک برهاند.

ویژگی‌های لباس کار ایمنی

معمولا شما هم دیده‌اید که هر شغلی لباس مخصوص به خود را دارد از کارمندی تا حرفه‌های دیگر مانند پلیس، آتش نشانی، دکتری و سایر مشاغل دیگر که با پوشیدن لباس مخصوص خود حرفه‌ی آن‌ها برای تمامی افراد مشخص می‌شود. اهمیت پوشیدن لباس ایمنی کار از این بابت است که شما را در مواجه شدن با سایر آسیب‌ها و مشکلات فیزیکی، شیمیایی و محیطی محافظت می‌کند. تعریفی که می‌توان از لباس ایمنی کار داشت این است که افراد برحسب نوع نیاز و حرفه‌ای که در آن مشغول فعالیت هستند. با توجه به شرایط جوی، لباس یا فرم مخصوص کار آن‌ها در نظر گرفتن استانداردها متناسب با شغلی که در آن مشغول هستند طراحی و تولید می‌شود.

از مهم‌ترین فاکتورهایی که برای انتخاب لباس ایمنی کار موردنیاز است جنس لباس که بر اساس نیاز و دمایی که فرد در آن فعالیت می‌کند طراحی می‌شود. نکته‌ی مهمی که بایستی در مورد انتخاب لباس کار مورد توجه قرار بگیرد این است که باید در نظر داشته باشید که لباس کار ایمنی استاندارد و مناسب را باید حتما از جنس مرغوب و با کیفیت تولید کنید.

خوب است که مقدار کمی از پلی‌استر در داخل لباس ایمنی کار به کار رود؛ زیرا باعث استحکام، همچنین عدم آبرفت و چروک نشدن بافت پارچه می‌شود. نکته‌ای که در مورد انتخاب نوع پارچه لباس کار ایمنی باید در نظر بگیرید که البته علاوه بر نوع جنس، رنگ آن است که بسته به موقعیت و شرایط آب و هوایی هر منطقه ساعاتی از شبانه روز انتخاب می‌شود. برای نمونه می‌توان لباس ایمنی کار پلیس‌ها یا کارگران راه‌سازی را مثال بزنیم که در طول شب نیز مشغول هستند، به همین علت رنگ لباس کار آن‌ها باید به صورتی باشد که در تاریکی شب نیز دیده شود و از بروز هرگونه اتفاق یا تصادفی جلوگیری گردد.

در حال حاضر با پیشرفت‌های و تکنولوژی‌های روزافزون صنعت ایمنی لباس کار که در انواع مختلفی طراحی و تولید می‌شوند. ساده‌ترین نوع لباس کار ایمنی کاپشن و شلوار است که به صورت دو تکه یا به صورت یک لباس یکسره است و یک پوشش سراسری برای بدن و سایر بخش‌های دست و پا می‌باشد. جنسی که برای لباس ایمنی کار در نظر گرفته می‌شود، بسته به شرایط استفاده از لباس در محل کار مخصوص می‌توان از الیاف طبیعی یا مصنوعی و سایر موارد از الیاف شیمیایی و صنعتی نظیر کتان، پلی‌استر، پنبه، فیلامنت، ویسکوز و یا ترکیبی از آن‌ها طراحی و تولید کرد.

در ضمن نیز برای دیگر حرفه‌هایی که در فصول سرد سال از لباس ایمنی کار استفاده می‌کنند. در طراحی لباس کار آن‌ها طرح‌های ویژه و خاصی به کار رفته است. به عنوان مثال می‌توان به لباس کار ایمنی که عایق سرما و رطوبت هستند برای مشاغلی که در سردخانه‌ها یا مناطق سردسیر فعالیت می‌کنند و غیره می‌توان اشاره کرد. همچنین لباس‌های ضد حریق دارای جنس pvc و جنس نسوز دارند که مخصوص افرادی است که در کوره‌ها کار می‌کنند در الیاف این لباس دارای پوشش‌های آلومینیومی است که برحسب سردخانه‌ها، مناطق سردسیر و غیره اشاره کرد و یا لباس‌های ضد حریق که از الیاف خاصی با پوشش آلومینیوم تولید می‌شوند و اشعه مادون قرمز را در خود تا 90 درصد برگشت می‌دهند.

قیمت لباس کار

ویژگی‌های لباس ایمنی کار

1. سایز لباس ایمنی باید متناسب با فرم بدن شخص باشد.

2. لباس ایمنی کار افرادی که در حرفه‌ی خود با مواد اسیدی و رادیواکتیو کار می‌کنند باید یکدست و فاقد منافذ، همراه با کفش، دستکش و کلاه مخصوص باشد.

3. توجه داشته باشید که آستین‌های لباس ایمنی خود را به سمت بالا برنگردانید یا لوله نکنید.

4. لباس ایمنی کارگرانی که با مواد شیمیایی و مضر سروکار دارند که نباید آب و گاز در آن‌ها نفوذ پیدا کند. همچنین جنس لباس نیز باید متناسب با نوع ماده و موادی که با آن‌ها سروکار دارند انتخاب شود.

5. لباس‌های بارانی معمولا به شکل کلاه سر خود و از جنس پارچه ضد آب است که با آستر نخی و آستر پشمی یا پشم شیشه تهیه و تولید می‌شود.

6. توجه داشته باشید که هیچ چیزی به لباس ایمنی کار خود آویزان نکنید. مانند ساعت، کلید، زنجیر و غیره.

7. در برخی از مشاغل کارگران مجبور هستند در حین کار آستین خود را بالا بزنند در این نوع حرفه‌ها لازم است که توجه داشته باشید که لباس کار شما دارای آستین کوتاه باشد.

دقت داشته باشید که به هیچ عنوان لباس کار ایمنی نباید گشاد باشد به ویژه سرآستین‌ها؛ زیرا در طول فرایند کار دردسرهایی برای شما ایجاد می‌کند. همچنین فرم کار نیز نبایستی به قدری تنگ باشد تا تمامی اندام‌های بدن در حین کار داخل آن بیفتد؛ زیرا نوع لباس‌ها نیز مشکلاتی را در حین کار به وجود می‌آورند.

لباس کارهای ایمنی به منظور جلوگیری از حوادث و رویدادهای ناشی از ضربه یا برخورد که به صورت ژاکت، شلوار برحسب نوع کاری که در محل انجام می‌دهید به رنگ‌های مختلف براق و با جنس‌های متنوع طراحی و تولید می‌شود تا افراد در هر موقعیت آب و هوایی و ساعات مختلف شبانه روز بتوانند به خوبی از آن استفاده کنند. برای انتخاب این نوع از لباس‌های کار علاوه بر بررسی‌های ریسک‌های ضربه و برخورد، خوب است بدانید که با توجه به شرایط کاری گرم یا سرد، موقعیت آب و هوایی و روشنایی نیز مورد توجه قرار می‌گیرد. رانندگان لیفتراک و جرثقیل، کارگران حاشیه و خطوط لوله همچنین کارکنانی که در زمان هشداردهنده واکنش نشان می‌دهند. شامل افرادی هستند که به این لباس‌ها احتیاج دارند تا با پوشیدن این لباس‌ها بتواند کار خود را به نحو احسن انجام دهند.

نرخی که برای لباس ایمنی در نظر گرفته شده است بسته به نوع جنس، طرح، سایز و حرفه‌ی خود متفاوت است. زمانی که تصمیم به خرید لباس ایمنی می‌گیرید توصیه می‌شود که حتما به فروشگاه‌های مجرب که لوازم و تجهیزات کار را می‌فروشند مراجعه کنید و در صورت کمک نیز می‌توانید از فروشنده نیز راهنمایی‌های لازم  را بگیرید تا یک انتخاب مناسب داشته باشید. در ضمن شما می‌توانید با بازدید از سایت‌های فروشگاهی مانند آکو مارکت لباس کار مورد نیاز خود را انتخاب کنید و از طریق اینترنت سفارش خود را ثبت کنید تا در اسرع وقت درب منزل شما تحویل داده شود با این روش در وقت و هزینه‌های خود نیز صرفه جویی کرده‌اید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *