کاربرد پارچه کتان برای دوخت لباس محل کار

کاربرد پارچه کتان برای دوخت لباس محل کار مزایای بیشماری را برای مراکز تولیدی لباس کار به وجود آورده است. پارچه کتان، یکی از مناسب‌ترین پارچه‌ها برای دوخت لباس کار است. بسیاری از تولید کنندگان لباس کار از پارچه کتان برای دوخت لباس کار بهره می‌برند.

پارچه کتان در میان تولید کنندگان لباس کار، از شاخص‌های خوبی برخوردار است. پارچه کتان، از قدیمی‌ترین نوع پارچه به حساب می‌آید. بنابراین بسیاری از تولید کنندگان پارچه کتان، از کیفیت و ساختار بهینه آن آگاه هستند.

ساختار پارچه کتان

کاربرد پارچه کتان در لباس کار، به ساختار آن بستگی دارد. ساختار پارچه کتان، از فیبر است. در واقع، کتان یکی از گیاهان گلدار است. این گیاه با توجه به خصوصیات خود، کاربرد آن در فصل گرم سال بیشتر از فصول دیگر توصیه می‌شود.

ویژگی‌های کاربردی برای پارچه کتان شامل موارد زیر است:

 • نفوذ پذیر بودن
 • منعطف بودن پارچه
 • خنک بودن آن
 • رنگ و طراحی متفاوت برای پارچه کتان

امروزه فروش پارچه کتان، سهم زیادی از بازار را به دست گرفته است. یکی از خصوصیات مهم و کاربردی برای پارچه کتان، شبیه بودن پارچه کتان به پارچه از جنس پنبه است.

پارچه کتان در سه رنگ

1. انعطاف در ضخامت پارچه کتان

کاربرد پارچه کتان در لباس کار، به میزان ضخامت و نازکی آن بستگی دارد. برخی از لباس‌های کار باید ضخامت بالایی را در ساختار خود داشته باشند.

به همین خاطر، از پارچه کتان با افزایش ضخامت در تولید لباس کار استفاده می‌شود. اما برای تولید برخی از لباس‌های کار، باید درصد ضخامت در پارچه بسیار کمتر باشد. منعطف بودن پارچه کتان در ساختار خود، منجر به تولید پارچه کتان با ضخامت‌های متفاوت می‌شود.

2. ویژگی پارچه کتان

کاربرد پارچه کتان در لباس کار، برای افزایش مقاومت لباس کار در فرایند انجام دادن فعالیت‌های روزانه است. کاربرد پارچه کتان برای لباس کار، در زمان شستشو به راحتی تمیز می‌شود. زمان خشک شدن آن نیز نسبت به پارچه‌های دیگر کوتاه‌تر است.

منعطف و خنک بودن پارچه کتان، مناسب برای محیط‌های گرم است. پارچه کتان، برای شرایط آب و هوایی گرم، مطلوب است. زیبایی و ظرافت خاصی برای پارچه کتان و بهره‌مندی از آن در لباس کار وجود دارد.

درخشندگی و شفافیت در پارچه کتان، از جمله ویژگی‌های منحصر به فرد این پارچه است. پارچه کتان، دارای ساختار گیاهی است. ساختار گیاهی در پارچه کتان به تمیز شدن آن به شکل ساده کمک شایانی می‌کند. باقی ماندن جای لکه بر روی لباس کار با دوخت پارچه کتان، امکان ندارد. پارچه کتان، با خاصیت شستشو آسان آن، هیچ لکه‌ای را در خود باقی نمی‌گذارد.

لباس کار در دو رنگ طوسی و سبز

کاربرد پارچه کتان برای دوخت لباس مردانه و زنانه به کار برده می‌شود. کاربرد پارچه کتان جدای دوخت لباس کار، مناسب برای انواع وسایل پارچه‌ای دیگر است.

از جمله وسایلی که به کمک پارچه کتان دوخته می‌شوند شامل:

 • کوسن
 • روکش صندلی
 • ملافه
 • حوله
 • کیف
 • انواع دستمال

3. شستشو لباس با پارچه کتان

کاربرد پارچه کتان در لباس کار، متناسب برای شستشو آن است. در لباس کار با پارچه کتان، ابتدا باید از مواد شوینده استاندارد استفاده کرد. مواد شوینده استاندارد، موجب تمیزی مناسب و بدون آسیب دیدگی برای پارچه کتان می‌شود.

البته برای انداختن لباس کار با پارچه کتان در ماشین لباسشویی، ابتدا باید میزان حرارت وارد آمده بر لباس کار را تخمین زد. درجه حرارت موجود برای شستشو لباس کار، نباید خارج از استاندارد شستشو باشد. غیر استاندارد بودن میزان حرارت تنظیم شده برای شستشو لباس در ماشین لباسشویی، باعث از بین رفتن الیاف پارچه کتان در لباس کار می‌شود.

کاربرد پارچه کتان تیره رنگ در لباس

کاربرد پارچه کتان در لباس کار، به رنگ آن نیز بستگی دارد. رنگ لباس کار باید برای شرایط و محیط کاری مناسب باشد. رنگ‌های تیره پارچه کتان برای لباس کار، میزان شستشو آن را تغییر می‌دهد.

با این حال، رنگ تاثیر زیادی بر روی کیفیت کار و مطلوب بودن آن برای پارچه کتان دارد. شستشو برای رنگ تیره پارچه کتان در لباس کار، نباید با آب گرم آن را شستشو داد. آب گرم، باعث از بین رفتن لباس کار از جنس کتان می‌شود.

 •  نکته

یکی از کاربرد‌های پارچه کتان در لباس کار، منعطف بودن بیش از اندازه آن است. گاهی اوقات، منعطف بودن لباس کار، منجر به ایجاد چین و چروک‌هایی در لباس کار می‌شود. افزایش چین و چروک در لباس کار از جنس کتان، در زمان شستشو افزایش پیدا می‌کند. برای از بین بردن چین و چروک‌های لباس کار در زمان شستشو، باید آن را به صورت خیس یا نم دار آویزان کرد. به این شکل، چین و چروک کمتری برای لباس کار با پارچه کتان به وجود می‌آید.

البته فرایند اُتو کشی برای لباس کتان، کار دشواری نیست. برای از بین بردن چروک‌های عمقی در لباس کار از جنس کتان، باید از یک پارچه نازک‌تر بر روی پارچه استفاده کرد. به کار بردن پارچه نازک‌تر بر روی پارچه، امکان اُتو کشی آسان‌تری را برای افراد به وجود می‌آورد.

کاربرد پارچه کتان در لباس کار، برای مشاغل صنعتی بسیار مهم است. شغل‌هایی که با تجهیزات زیادی سر و کار دارند. همین طور به کار بردن لباس کار کتان برای مشاغل صنعتی، باعث افزایش مقاومت آن می‌شود. استحکام و مقاومت پارچه کتان، آن را به پرکاربرد‌ترین نوع پارچه در میان تولید پارچه‌های دیگر کرده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *