استفاده از یونیفرم با ایمنی بالا

یکی از گزینه‌هایی که برای لباس کار از اهمیت بالایی برخوردار است بهره‌مندی از ایمنی بالا برای آن‌ها می‌باشد. از اهمیت لباس کار ایمنی برای مشاغل مختلف نباید غافل شد و باید استفاده از یونیفرم با ایمنی بالا برای مشاغل مختلف الزامی شود. با این حال شرایط متفاوتی وجود دارد که افراد باید بتوانند از لباس محل کار استفاده کنند البته در برخی از موارد شرایط به شدت ایجاب می‌کند که از لباس کار مناسب استفاده کرد

مشخصات لباس کار مشاغل مختلف متفاوت است، یکی از نکاتی که برای برخی از کار‌ها وجود دارد بهره‌مندی از لباس محل کار در طول شبانه روز می‌باشد. در این مرحله از کار باید این نکته را در نظر داشت که لباس محل کار اگر در طول روز استفاده شود نیاز به رنگ بندی‌های خاصی ندارد و البته این که اهمیت رنگ و دیده شدن آن‌ها کمتر می‌شود.
اما برای فعالیت‌های کاری که در طول شب انجام می‌شود و افراد باید فعالیت خود را در آن زمان انجام دهند میزان دیده شدن آن‌ها به شدت بیشتر می‌شود.
در این موارد لباس محل کار باید از رنگ بندی متفاوتی برخوردار باشد تا بتوان تمایز خوبی را برای لباس کار ایجاد کرد.
بنابراین دیده شدن افراد در لباس محل کار بسیار مهم است امکان دارد در محیطی که افراد در آن کار می‌کنند حضور ماشین آلات در آن زیاد باشد. در این موارد امکان وجود نوردهی بالا در این نوع از محیط کاری وجود دارد اما میزان آن می‌توان محدود باشد.
بنابراین در این شرایط لباس محل کار می‌تواند تاثیر زیادی در میزان دیده شدن افراد داشته باشد و امنیت آن‌ها را بالا می‌برد.
مواردی که باعث دیده نشدن افراد در محل کار آن‌ها می‌شود شامل:

 • برگ درختان
 • موانعی که برای عبور و مرور وجود دارد
 • مصالح ساختمانی

در کشور‌های اروپایی مخصوصا در کشور ایالات متحده آمریکا و همین طور کشور‌هایی نظیر کانادا برای کارگران الزاماتی برای پوشیدن لباس محل کار ایجاد شده است که می‌توان گفت که به نوعی مانند یک قانون ایجاد شده است و به عنوان استاندارد ملی پوشاک از آن استفاده شده است.

لباس کار

در برخی از موارد باید این نکته را در نظر داشت که در محل‌هایی که افراد مشغول به فعالیت‌های کاری خود می‌باشند باید میزان خطراتی را که برای آن‌ها ایجاد می‌شود را مورد ارزیابی قرار داد.
گرما و حرارت بیش از اندازه در محیط کار و همین طور این که میزان مشتعل شدن در محیط کاری خود فرایندی می‌باشد که منجر به این می‌شود که نتوان کار را به درستی انجام داد.
بنابراین لباس کاری که بتواند این موارد را که در بالا به آن‌ها اشاره شد را در خود داشته باشد یعنی این که در برابر آتش سوزی‌هایی که به صورت احتمالی در محیط کار ایجاد می‌شود را به راحتی از بین برد و با آن‌ها مقابله کرد.
بنابراین یونیفرم اگر با توجه به اصول طراحی لباس کار دوخته شده باشد می‌تواند گزینه خوبی باشد برای ایجاد ایمنی بالا برای افرادی که در اینگونه از محیط‌های کاری قرار می‌گیرند و باید فعالیت‌های خود را با آرامش بیشتری انجام دهند.

در محیط کار شرایط‌های متفاوتی وجود دارد که می‌توان به منطقه‌ای که افراد در آن مشغول به فعالیت هستند اشاره کرد.
مناطقی که افراد در آن کار می‌کنند شامل:

 • مناطق شهری
 • روستایی
 • بزرگراه
 • محیط‌هایی که شامل تجهیزات زیادی هستند

لباس کار ایمن

وسایل نقلیه در محل کار

یکی از نکات دیگری که در محل کار وجود دارد و باید دقت بیشتری را نسبت به آن داشت وسایل نقلیه‌ای است که در حال حرکت می‌باشند.
بنابراین برای آن‌ها نیز دسته بندی‌هایی وجود دارد که شامل:

 • حجم ترافیک
 • اندازه وسایل نقلیه
 • سرعت آن‌ها
 • توانایی در توقف سریع آن‌ها

بنابراین فاکتور‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره شد در رابطه با لباس کاری که برای هر یک از این موارد باید ایجاد شود به صورت متفاوت است البته این که مهارت افراد نیز در فعالیت کاری که انجام می‌دهند از اهمیت بالایی برخوردار است.

 • نکته

یکی از مواردی که بهره‌مندی از لباس محل کار را به شدت بیشتر می‌کند میزان حواس پرتی افراد در محیط کار است. شاید این نکته جالب باشد که میزان اشتباهاتی که افراد در محل کار خود انجام می‌دهند به شدت زیاد است و این موضوع در برخی از موارد در میزان ایمنی که برای آن‌ها باید ایجاد شود تاثیرات زیادی خواهد داشت.
در این مورد باید گفت که هر چه بتوان از لباس کاری استفاده کرد که در صورت بروز حواس پرتی بیش از اندازه برای افراد از میزان خطراتی که برای آن‌ها ایجاد می‌شود جلوگیری به عمل آورد.
با این حال ایمنی و امنیت بالا برای افراد در محیط کاری یکی از نکات مهم است و برای کارفرمایان از میزان اهمیت دو برابری برخوردار خواهد بود.
با این حال ایمنی و شرایط کاری که برای افراد در محیط کاری ایجاد می‌شود باید با استاندارد‌های روز باشد و این که کارفرما در قبال این مسائل مسئولیت سنگینی را بر دوش دارد که برای بهتر شدن روند کاری خود باید از لباس محل کار مناسب و بهره‌مندی از نکات موثر در این مورد نهایت استفاده را داشته باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *