کلاه مشاغل

برای هر کسب و کاری به کار بردن کلاه‌‌های استاندارد یکی از ملزومات اساسی می‌باشد. بنابراین کسب و کار‌هایی هستند که دارای خطرات زیادی در طول روز می‌باشند.
در طول روز امکان دارد افرادی که دارای کسب و کار‌های سخت و طاقت فرسا می‌باشند با مشکلاتی نظیر ریزش مصالح روبرو شوند که این فرآیند موجب می‌شود که از کلاه استفاده کنند.
کلاه مشاغل برای حفظ سلامت کارکنان بسیار مفید می‌باشد؛ زیرا به کار بردن کلاه باعث می‌شود که سلامت کارکنان و همین طور جلوگیری از اتفاقاتی که امکان دارد مشکلات زیادی را برای کارگران و کارکنان ایجاد نماید را از بین ببرد. با این حال صدماتی که برای کارگران به وجود می‌‌آید به این شکل است که امکان دارد بدون استفاده نکردن از کلاه ایمنی صدمات و آسیب‌های جبران ناپذیری به وجود آید.
این صدمات و آسیب‌ها در نهایت جان کارگران را هم خواهد گرفت بنابراین به کار بردن کلاه مشاغل و استاندارد در حفظ سلامت فردی افراد و کارکنان می‌باشد.
هنگامی که باید از کلاه است باشد استفاده شود زمان مشخصی خواهد داشت بنابراین برای این که بتوان از کلاه به شکل مفید و هم با توجه به شرایط و محیط کار را در نظر داشت و بعد از آن دست به انتخاب کلاه زد.

چه مشاغلی به کلاه نیاز دارند؟

برخی از مشاغل هستند که از نظر ایمنی دارای خطرات بسیار زیادی هستند بنابراین به کار بردن کلاه و همچنین لباس کار در این مشاغل بسیار مهم می‌باشد، یکی از مشاغلی که باید برای آن کلاه به کار برده شود و فعالیت‌‌های عمرانی می‌باشد.
فعالیت‌‌های عمرانی یکی از کار‌های بسیار مهم است که در ساخت و ساز به کار می‌رود.
بنابراین امکان دارد که با ریزش مصالح و خرابی‌های زیادی روبرو باشد بنابراین احتمال خطر برخورد مصالح با انسان بسیار زیاد است. بنابراین زمانی باید از کلاه ایمنی بهره‌ برده می‌شود که احتمال افتادن مصالح در آن زیاد باشد یا این که زمانی که امکان دارد مواد و مصالح با سر انسان برخورد داشته باشد حتی در کار‌هایی که با مصالح و مواد نیز سر و کار ندارند امکان این دو حالت وجود خواهد داشت. یکی از شرایط دیگری که امکان دارد کارگران یا افرادی که در کار‌های سخت مشغول هستند با مشکلات این چنینی روبرو شوند به این شکل می‌باشد که کارگر در نزدیک‌ترین قسمت به مواد و مصالح قرار داشته باشد.

چه مشاغلی به کلاه نیاز دارند؟بنابراین در این شرایط احتمال بروز حادثه بسیار زیاد است؛با این حال استاندارد‌های زیادی برای کلاه به وجود آمده است که این کلاه‌‌ها دارای ساختاری می‌باشند که هر کدام می‌تواند وظیفه خود را به شکل خاصی انجام دهند. یکی از انواع این کلاه‌‌ها کلاه‌های ایمنی می‌باشد که وظیفه آن حفاظت در برابر برخورد اشیاء به سر می‌باشد.
بیشترین نوع استفاده کردن کلاه را می‌توان ابتدا به افرادی که در معادن و یا کارگاه‌ها کار می‌کنند اختصاص داد یا این که کارگرانی که در ساختمان‌‌ها مشغول به کار می‌‌باشند. البته کارگران کارخانه‌ها نیز از استفاده از این کلاه مستثنی نیستند بنابراین این کلاه می‌‌تواند درجه‌ بندی‌های متفاوتی داشته باشد و نسبت به درجه بندی آن هر یک از این چند شاخه‌ای از مشاغل نام برده شد می‌‌توانند از این کلاه بهره ببرند.
نوع دیگری از کلاه ایمنی وجود دارد که این کلاه می‌‌تواند موجب حفاظت از سر شود البته حفاظتی که از این کلاه بر روی سر انجام می‌‌شود در وقوع جریان‌‌های مانند ضربه سوختگی و غیره می‌باشد. این نوع از کلاه برای افرادی که در حرفه آتش نشانی فعالیت می‌‌کنند مفید می‌باشد این کلاه به همراه لباس آتش ‌نشانی می‌‌تواند برای جریان‌هایی نظیر سوختگی‌های ناشی از کار مناسب باشد.
با این حال کالا‌های دیگری نیز وجود دارد که برای افرادی که با جریان‌های الکتریکی بالا در حال فعالیت هستند و کار خود را با آن‌ها انجام می‌‌دهند تناسب دارد.
بنابراین توصیه می‌‌شود که از کلاه‌‌ها استفاده شود؛ گاهی اوقات پیش می‌آید که در نبود استاندارد‌های لازم برای کلاه ایمنی حفاظت‌های خوبی برای سر ایجاد نمی‌شود تمام این حفاظت‌ها برای برخورد اشیا به سر می‌باشد و در رابطه به سر وارد شود سر ناحیه حساسی در بدن است.
بنابراین برای حفاظت از این ناحیه حساس باید از کلاه استاندارد استفاده کرد کلاه‌هایی که بتواند ضربه‌های ناشی از جریان کار را بگیرد.
کار‌های دیگری نظیر تصفیه خانه‌ها پالایشگاه‌ها و کارگاه‌های شیمیایی نیز باید برای این که بتوانند در حفظ سلامت سر خود دقت نمایند باید از کلاه استفاده کنند حتی این مشاغل نیز نسبت به استفاده از کلاه باید دقت نمایند.

رنگبندی های کلاه استانداردبرای کلاه و رنگ کلاه ایمنی، رنگ بندی‌های متفاوتی وجود دارد که می‌تواند مشخص کننده فعالیتی که فرد انجام می‌دهد.
رنگ‌هایی که برای کلاه در نظر گرفته می‌شود در ۳ رنگ متفاوت می‌باشد که شامل:

  • آبی
  • قرمز
  • زرد

هر کدام از این رنگ‌ها دارای کاربرد‌های متفاوتی می‌باشند اولین رنگی که از آن به شدت استفاده می‌‌شود رنگ زرد است. این کلاه یکی از کلاه‌های بسیار پر مصرف در کارگاه‌ها می‌‌باشد کلاه زرد رنگ برای مسئولین و کارکنان خدمات فنی در کارگاه‌ها به کار برده می‌شود.
در بیشتر موارد برای رنگ آبی برای افراد اپراتور و کارگران استفاده می‌شود. رنگ آبی برای اپراتور‌های فنی یک شاخص بسیار مناسب و استاندارد است.
با توجه به فعالیتی که آتش نشانان دارند به کار بردن کلاه قرمز رنگ بسیار مناسب است کلاه قرمز برای جوشکاران و کارگران جوشکاری مناسب است. البته در بیشتر موارد برای آتش‌ نشانان از کلاه قرمز استفاده می‌شود؛ این کلاه، کلاه‌هایی که دارای رنگ می‌باشند شاخص خوبی برای مشخص کردن فعالیت افراد هستند.
با این حال به کار بردن کلاه زرد یکی از پر مصرف‌ترین و رایج‌ترین نوع کلاه است این کلاه در بیشتر موارد به کار برده می‌شود. با این حال برای به کار بردن کلاه ایمنی و مناسب برای هر فرد ابتدا باید مزیت‌‌ها استاندارد‌هایی که برای کلاه وجود دارد را در نظر داشت در غیر این صورت اگر به استاندارد‌های موجود در کلاه دقت نشود نمی‌توان از کلاه ایمنی مناسب بهره‌‌مند شد.
کلاه ایمنی باید در برابر ضربه استحکام و مقاومت بسیار بالایی داشته باشد و بتواند ضربه را دفع نماید در غیر این صورت امکان صدمه خوردن سر بسیار زیاد است. استحکام فوق العاده برای کلاه ایمنی یکی از ملزومات بسیار اساسی می‌باشد در هر صورت برای افرادی که کارهای دشواری دارند و در معرض صدمات ناشی از حوادث کار قرار می‌‌گیرند باید از کلاه ایمنی بهره برد. کلاهی که می‌‌تواند برای کارکنان و افرادی که در کارگاه‌ها فعالیت دارند مناسب باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *