ویژگی‌‌های لباس برقکاری

یکی از اصلی‌ترین تجهیزات و لوازم حفاظتی فردی برای کلیه کارکنان استفاده از لباس کار می‌باشد. بیشتر لباس‌های کار تحت عنوان یک پوشش سراسری، تنه، دست و پاها را در برابر مشکلات محیطی محافظت می‌کند. خصوصیات لباس کار مناسب این است که علاوه بر مقاومت بالا در مقابل مواد و اشیای موجود در محیط‌های کار قابل شستشو باشد همچنین ظاهر خوبی داشته باشد.
با توجه به شغلی که برقکاران دارند بایستی همیشه از تجهیزات ایمنی در برابر برق استفاده کنند. افرادی که در صنعت برق مشغول کار هستند بیشتر از افراد دیگر در معرض خطرات کار هستند. بیشترین خطری که برقکاران را تهدید می‌کند خطر برق‌گرفتگی است. راحت‌ترین روش برای محافظت در برابر خطرات کار استفاده از لباس برقکاری و تجهیزات ایمنی مناسب است. با رعایت کردن نکات ایمنی و استفاده از تجهیزات ایمنی مناسب می‌توان این خطرات را به حداقل ممکن رساند.

لباس کار برقکاری

ویژگی‌های لباس برقکاری

 1. لباس برقکار باید مناسب نوع کار وضعیت آب و هوای منطقه باشد.
 2. جیب‌های لباس برقکار بایستی کوچک یا تعداد کمی داشته باشد.
 3. مچ و آستین بلوز لباس برقکاران باید دکمه‌دار باشد یا از کش استفاده شده باشد.
 4. لباس این قشر باید از پارچه‌های ضخیم، سبک و نخی استفاده شود و دوخت آن‌ها نیز باید بسیار ساده باشد.
 5. لباس برقکار باید مناسب اندام و سایز آن باشد.
 6. در طراحی لباس محل کار برقکار نباید از دکمه، زیپ‌های فلزی استفاده شود.

ویژگی‌های لباس کار برقکاری

استفاده از لباس‌های نخی در برقکاری

دلیل استفاده از لباس‌های نخی برای یونیفرم کار این است که در زمان ایجاد قوس الکتریکی میزان سوختن پارچه‌های الیاف مصنوعی یا مخلوطی از آن‌ها خیلی کمتر است و حرارت تولیدی آن‌ها پایین است. از ویژگی‌های بارز پارچه‌های نخی در هنگام سوختن این است که به بدن نمی‌چسبند.

انواع لباس برقکاری و ویژگی‌های آن عبارت است از:

 • لباس برقکاری یک تیکه
 • لباس برقکاری دو تیکه
 • شکل ظاهری لباس برقکاری
 • الیاف حریق
 • رنگ لباس برقکاری

در ادامه هر یک از موارد فوق را بررسی خواهیم کرد.

انواع لباس کار برقکاری

1. لباس برقکاری یک تیکه

یکی از مدل های لباس برقکاری به صورت دوخت یکسره می‌باشد به این شکل که در قسمت بالا تنه و پایین تنه آن به یکدیگر وصل است و نمی‌توان هر کدام را به تنهایی پوشید.

2. لباس برقکاری دو تیکه

از دیگر مدل های لباس برقکاری که دوخت جداگانه‌ای دارد بخش بالا تنه و پایین تنه آن از یکدیگر جدا است که می‌توان به تنهایی مورد استفاده قرار داد.

3. شکل ظاهری لباس برقکاری

شکل ظاهری لباس برقکاری ساده و شیک است و در چهار سایز کوچک، متوسط، بزرگ و خیلی بزرگ دوخته می‌ب.

4. الیاف حریق

با بالا رفتن میزان تولید و فروش لباس‌های ضد حریق در سال‌های متمادی، منجر به پیشرفت‌هایی در حوزه تولید الیاف ضد حریق شده است. در حال حاضر روش‌های متنوعی ابداع‌شده است که شامل الیاف مهندسی شده طبیعی، حاوی مواد ضد حریق از جمله:

 • کتان صد در صد طبیعی
 • الیاف مصنوعی ضد حریق NOTE III
 • الیاف مصنوعی ضد حریق مثل PBI و سایر الیاف‌های طبیعی و مصنوعی دیگر.

5. رنگ لباس برقکاری

لباس کار باید رنگ بین زرد و نارنجی داشته باشد حداقل باید از رنگ‌هایی استفاده شود که امکان دید آن بیش از 50 درصد است و حداقل تغییر رنگ در برابر عوامل مختلف مکانیکی، طبیعی و شیمیایی برخوردار باشد.

اهمیت استفاده از لباس برقکاری

استفاده از یونیفرم کار برای برقکاران بسیار حائز اهمیت است. یونیفرم کار بیشتر از جنس کجراه یا‌ ترکیبی از الیاف طبیعی و مصنوعی است. این نوع لباس ضخیم و مقاومت بالایی در برابر عوامل محیطی می‌باشد.
لباس کار حرفه ای شامل پوشش کامل برای دست‌ها، کفش، پاها، کلاه و بدنه اصلی خود لباس است. افرادی که در این صنعت مشغول فعالیت هستند در خصوص خطرات این صنعت اطلاعات کافی دارند. بیشترین خطری که برقکاران را تهدید می‌کند خطر برق‌گرفتگی ست که با رعایت نکات ایمنی و استفاده از تجهیزات ایمنی مناسب می‌توان این خطرات را به حداقل ممکن رساند.

در صورتی که نیاز به البسه‌های سرهمی برقکاری دارید تنها کافی است که به وبسایت پوشاک آکو مراجعه کنید و از طریق اینترنت سفارشات خود را ثبت کنید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن در دسترس شما قرار گیرد.
چنانچه که به دنبال یک فروشگاه مجهز به انواع لباس محل کار در مشاغل مختلف می‌باشد می‌توانید با کارشناسان مجرب و متخصص آکو مارکت تماس بگیرید و سفارشات خود را ثبت کنید و به صورت آنلاین خرید کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *