لباس کار تولیدی

ویژگی لباس کار مناسب تولیدی برای حفاظت بیشتر از بدن باشد. شاغلین در تولیدی‌ها، باید از لباس کار استاندارد برای فعالیت‌های خود بهره‌مند شوند.

در بیشتر تولیدی‌ها، افراد با دستگاه و تجهیزات متعددی فعالیت خود را آغاز می‌کنند. لباس کار، به عنوان، یکی از لوازم مورد تائید، برای بالا بردن سطح ایمنی در کار است.

انواع دوخت لباس محل کار وجود دارد. هر زمینه شغلی، نیازمند لباس کار مناسب و استاندارد با خود است. بنابراین مدیران در هر فضای کاری، باید به لباس کارگران و یا کارمندان خود اهمیت دهند.

لباس کار استاندارد، بیشتر برای کارگران در فعالیت تولیدی‌ها، مناسب است. در یک تولیدی، به خاطر استفاده از تجهیزات و دستگاه‌های حرفه‌ای، امکان بروز مشکل برای کارگران بسیار زیاد است. به همین خاطر، به کار بردن لباس کار، برای کارگران یکی از ملزومات مهم برای یک تولیدی است.

ویژگی الیاف لباس محل کار

یکی از انواع الیاف برای تولید پارچه مناسب لباس کار، الیاف طبیعی هستند. بهره‌مندی از الیاف طبیعی، مراقبت از محیط زیست بسیار کارآمد است.

ایجاد حس خوب و آرامش وصف ناپذیر، برای لباس کار، در الیاف به کار رفته در لباس کار، به وجود می‌آید.

الیاف طبیعی به کار رفته در لباس کار شامل:

  • پشم
  • پنبه

این دو نوع الیاف، برای ایجاد وزن سبک و راحت، برای لباس کار بسیار ارزشمند و مفید هستند. از این نظر، فعالیت با تجهیزات و دستگاه‌های سنگین، امکان بروز مشکل را در بدن به وجود می‌آورد.

لباس کار با الیاف سخت و سنگین، برای اینگونه از کار‌ها، منجر به بالا بردن سطح فشار بر روی کارگر می‌شود. از این نظر، یکی از فاکتور‌های مهم برای لباس کار، استفاده از لباس کار با الیاف سبک و راحت است.

الیاف سبک، بهترین خصوصیت را برای لباس کار به وجود می‌آورند. این خصوصیت، ایجاد حس راحتی و آرامش در کارگران است.

لباس کار استاندارد

به کار بردن پارچه با الیاف طبیعی برای لباس کار، منجر به ایجاد چروک‌های زیادی در هنگام استفاده از آن می‌شود. بنابراین برای محیط‌های اداری و رسمی، بهره بردن از الیاف طبیعی برای پارچه لباس کار، گزینه مناسب و استانداردی نخواهد بود.
با این حال، لباس کار با الیاف طبیعی، تنها برای بالا بردن بهداشت فردی و همین طور افزایش سطح آرامش کارگران مناسب است.

الیاف‌های دیگری که در لباس کار از آن‌ها استفاده می‌شود شامل:

  • الیاف مصنوعی
  • الیاف صنعتی
  • الیاف شیمیایی

یکی از فاکتور‌های مهم برای لباس کار، ایجاد تبادل حرارتی استاندارد برای آن است. تبادل حرارتی، یکی از فاکتور‌های مهم برای لباس کار است. برای ایجاد یک تبادل حرارتی مناسب و استاندارد برای لباس کار، ابتدا باید الیاف به کار رفته و نوع جنس پارچه لباس کار را در نظر داشت.

میزان الیاف طبیعی، گزینه خوبی برای بالا بردن تبادل حرارتی در لباس کار است. میزان گرم شدن بیش از اندازه یا سرد شدن به همان مقدار، مشکلات زیادی از جمله اُفت کاری را برای افراد به وجود می‌آورد. سرد و گرم شدن بیش از اندازه برای بدن، اختلالات زیادی را بر روی روند کاری افراد در تولیدی‌ها می‌گذارد.

یک تولیدی، مکانی که با توجه به نوع کار و دستگاه‌های به کار رفته در داخل آن، میزان حرارت بدن را افزایش یا کاهش می‌دهد. البته نوع فعالیت افراد، در یک کارگاه تولیدی نیز به شدت بر روی تبادل حرارتی بدن تاثیر بسزایی را از خود به جا می‌گذارد.

لباس کار برای سه نفر

فصول سال، تاثیر زیادی بر روی جنس و پارچه‌های به کار رفته در لباس کار را دارند.

از این جهت، بهره‌مندی از کاپشن کار ایده آل، یکی از فاکتور‌های مهم برای لباس کار در زمستان و یا تابستان می‌باشد.

لباس مناسب فصل سرد سال می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • لباس نسوز
  • لباس پوشش دهنده سرما
  • لباس مناسب برای محیط‌های مرطوب
  • لباس کار مناسب برای سردخانه

برخی از محیط‌های کاری، یا به شدت گرم یا به صورت افزایشی سرد هستند. به همین خاطر، بهره‌مندی از لباس کار مناسب برای محیط‌های به شدت سرد، برای بهتر شدن روند کاری کارگران بسیار مطلوب است. سردخانه، فضایی که در آن به شدت هوا سرد است. بنابراین داشتن پوششی مناسب و استاندارد برای این فضا، نکته مهم برای افرادی که در این قسمت کار می‌کنند.

از دیگر خصوصیات مناسب و استاندارد برای لباس کار، ابتدا باید به اندازه آن اشاره کرد. اندازه استاندارد لباس کار خود یکی از فاکتور‌های مهم برای دوخت لباس کار است.

کارگران در هر فعالیتی، اندازه‌های متفاوتی را برای استفاده از لباس تولیدی به خود اختصاص می‌دهند. گشاد یا تنگ بودن بیش از اندازه برای لباس کار در تولیدی، مشکلات زیادی را برای کارگران در روند کاری آن‌ها به وجود می‌آورد. با توجه به این نکته، ابتدا باید تناسب و اندازه استاندارد برای افراد را در نظر داشت.

یکی از فاکتور‌های مهم برای لباس کار، استاندارد بودن آن برای بهره‌مندی از تجهیزات و ماشین آلات است. در بیشتر تولیدی‌ها، از تجهیزات و همین طور ماشین آلات استفاده می‌شود. ماشین آلات و تجهیزات به کار رفته در تولیدی‌ها، امکان بروز مشکل را برای کارگران به وجود می‌آورد. با نداشتن لباس کار مناسب و فعالیت با تجهیزات و دستگاه‌های مورد نظر در یک تولیدی، امکان پاره شدن لباس و خراش‌هایی بر روی بدن افراد می‌شود.

برای جلوگیری از بروز مشکلاتی از این دست، باید از لباس کار مناسب برای برخورداری از تجهیزات و دستگاه‌ها در یک تولیدی بهره‌مند شد. گیر کردن لباس به دستگاه، باعث بروز حوادث ناگواری برای افراد می‌شود.

برای ایجاد ایمنی و استاندارد برای فعالیت کاری در تولیدی‌ها، ابتدا باید از وسایل اضافی خودداری کرد. ساعت یا زنجیر، از وسایل اضافی برای فعالیت‌های کاری در یک تولیدی بشمار می‌آید.
در واقع، در یک تولیدی، هر چه میزان وسایل اضافی برای کارگران کمتر، میزان بازدهی آن‌ها برای فعالیت‌های کاریشان بسیار بیشتر می‌شود.

حتی برای بهره‌مندی از برخی ابزار آلات در محیط کار، برای لباس کار قسمت‌هایی تعبیه شده است. این قسمت‌ها برای قرار دادن ابزار‌های مورد نیاز کار است. به همین خاطر، باید دقت داشت که ایجاد فضای مورد نظر برای قرار دادن این نوع از ابزار‌ها، باید به شکل استاندارد و گسترده باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *