نقش لباس محیط کار در فرایند ساخت و ساز

نقش لباس محیط کار در فرایند ساخت و ساز به عنوان لباس محافظتی برای کارگران معرفی می‌شود. برای مشاغل ساخت و ساز، ابتدا باید لباس کار مناسب برای اینگونه از افراد را به وجود آورد.

استفاده از لباس محافظ برای ساخت و ساز از اهمیت زیادی برخوردار است. البته لباس محافظ، همان لباس کار نیست. لباس کار برای افرادی که مشغول فعالیت در ساخت و ساز هستند؛ باید دارای ساختار متفاوتی باشد. البته محافظت از بدن در برابر هر گونه حادثه در روند کاری، برای بالا بردن سطح ایمنی کار، بسیار با ارزش است.

گاهی اوقات، در برخی از مشاغل، ابزار‌های کاربردی زیادی وجود دارد. کارگران برای بهره‌مندی از ابزار خود، باید آن را در دست بگیرند. البته به کمک جیب موجود بر روی لباس کار، تمامی ابزار موجود برای کار خود را در داخل آن می‌گذارند. این روند، باعث بالا بردن سطح نظم برای کسب و کار مورد نظر می‌شود.

نقش لباس محیط کار در فرایند ساخت و ساز

نقش لباس کار در فرایند ساخت و ساز، به میزان بالا بردن سطح کاربری برای افراد دارد. از این جهت، برای بالا بردن سطح ایمنی لباس کار در فرایند ساخت و ساز، ابتدا باید شکل کار را ارزیابی کرد.

در عملیات ساخت و ساز، بستن کمربند ایمنی برای برخی از کارگران الزامی است. در ساخت و ساز، امکان قرارگیری افراد در ارتفاع وجود دارد. بنابراین محافظت و مراقبت از افراد در ارتفاع از اهمیت زیادی برخوردار است. برای انجام دادن فرایند کاری در ارتفاع، استفاده از کمربند‌های مخصوص وصل شده به طناب بسیار مهم است.

1. احساس راحتی برای لباس کار در ساخت و ساز

نقش لباس محیط کار در فرایند ساخت و ساز به میزان راحت بودن آن برای کارگران است. راحتی لباس محل کار را جدی بگیرید. مدت زمان فعالیت کارگران در طول روز، برای انجام دادن فرایند ساخت و ساز، به صورت متفاوتی است.

البته نقش لباس کار در فرایند ساخت و ساز، به جنس آن نیز بستگی دارد. احساس راحتی و ایده آل بودن لباس کار در شرایط آب و هوایی متفاوت، از جمله فاکتور‌های موثر برای لباس کار است. کارگران با پوشیدن لباس کار، نباید احساس عرق یا گرم و سرد شدن زیادی برای خود داشته باشند.
با به کار بردن لباس کار مناسب و استاندارد، احساس راحتی زیادی برای کارگران به وجود می‌آید.

لباس کار و کلاه نارنجی رنگ

2. دیده شدن لباس کار در فرایند ساخت و ساز

نقش لباس کار در فرایند ساخت و ساز، دیده شدن لباس کار است کارگران با توجه به شرایط شغلی خود، باید نسبت به زمان کار، به خوبی دیده شوند.
دیده شدن کارگران با لباس کار، امکان بروز خطر را تا میزان زیادی کاهش می‌دهد. برخی از کارگران ساختمانی در طول شب نیز به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

بنابراین برای رعایت ایمنی برای کارگران، باید از جنس لباس مناسب برای تاریکی استفاده کرد. دیده شدن کارگران در طول شب، از بروز خطرات در زمینه فعالیت ساخت و ساز را کاهش می‌دهد.

3. تاثیر کفش و کلاه ایمنی در ساخت و ساز

نقش لباس کار در فرایند ساخت و ساز، با به کارگیری کلاه مشاغل و کفش ایمنی کامل می‌شود. جدای مقاوم و راحت بودن لباس کار برای کارگران ساختمانی، باید از کلاه و کفش ایمنی نیز استفاده کرد. کلاه و کفش ایمنی، از بروز خطراتی از جمله سقوط ابزار و مصالح ساختمانی بر روی سر و بدن آن‌ها جلوگیری می‌کند.

امکان ریزش مصالح ساختمانی از ارتفاع وجود دارد. به کار بردن کلاه ایمنی برای کارگران ساختمانی، محافظ خوبی در برابر ریزش مصالح ساختمانی بر روی بدن و جمجمه آن‌ها است.

برای لباس کار مناسب با فرایند ساخت و ساز، ساختار آن باید فاقد آستین‌های کوتاه باشد. دارا بودن آستین کوتاه برای لباس کار ساخت و ساز مناسب نیست. لباس کار مناسب و استاندارد برای ساخت و ساز، باید شامل آستین‌های بلند تا مچ دست باشد. میزان وارد آوردن خراش و آسیب‌های احتمالی با اصابت مصالح ساختمانی به بدن وجود دارد. به همین دلیل، به کار بردن لباس مناسب برای کارگران ساختمانی، با آستین بلند است.

لباس کار سبز رنگ

4.‌ کاربرد دستکش در لباس کار کارگران ساختمانی

نقش لباس کار در فرایند ساخت و ساز، استفاده از انواع دستکش ایمنی را ایجاب می‌کند. دستکش برای کارگران ساختمانی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. بیشتر کارگران ساختمانی، در روند ساخت و ساز با مواد و مصالح زیادی رو به رو هستند.

البته به کار بردن مواد و مصالح ساختمانی، برای کارگران ساختمانی از واجبات کار ساخت و ساز است. به همین خاطر، ارتباط تنگاتنگی در میزان بهره وری از مصالح ساختمانی با کارگران ساختمانی وجود دارد. با توجه به این موضوع، نکته مهم و قابل تأمل برای محافظت از دست می‌باشد. کارگران ساختمانی، باید از دستکش استفاده کنند. دستکش محافظت بالایی را برای دست به وجود می‌آورد.

برخی از مواد و مصالح ساختمانی در ارتباط با دست، مشکلات زیادی را برای پوست به وجود می‌آورند. حساسیت پوستی و همین طور زبر و خشک شدن دست، از جمله مشکلات اولیه‌ای که برای پوست دست کارگران ساختمانی بدون دستکش به وجود می‌آید.

گاهی اوقات، کاربرد دستکش برای کارگران ساختمانی، از میزان بریده شدن دست آن‌ها جلوگیری می‌کند. بریدگی دست، یکی از مشکلات ناشی از عدم به کارگیری دستکش در روند کاری است.

5. کاربرد کفش ایمنی برای کارگران در ساخت و ساز

نقش لباس کار در فرایند ساخت و ساز و کاربرد کفش ایمنی برای کارگران بسیار مهم است. اهمیت بهره‌مندی از کفش ایمنی برای کارگران، برای ایجاد محافظت بیشتر از پا است. در فرایند ساخت و ساز، با ریزش مصالح ساختمانی بر روی زمین، امکان بریدگی در سطح کفش نامناسب و ورود بریدگی به سمت پوست پا باشد.

از این جهت، به کار بردن کفش مناسب، خود یکی از فاکتور‌های مهم برای بالا بردن سطح ایمنی پا در فرایند ساخت و ساز است. با به کارگیری کفش نامناسب در روند ساختمان سازی، کارگران با مشکلات زیادی رو به رو می‌شوند.

البته این مشکلات در طولانی مدت در روند کار به وجود می‌آید. کفش مناسب برای کارگران، باعث جلوگیری از ورود آب و رطوبت به داخل کفش می‌شود. ورود آب به داخل کفش، روند کار را به شدت کاهش می‌دهد. با کاهش روند کار با کفش نامناسب، میزان بازدهی در کار بسیار کم می‌شود. با استفاده از کفش مناسب در فرایند ساخت و ساز برای کارگران، باعث بهینه سازی روند کار در ساختمان سازی می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *